ArmTech 2009-ը թույլ կտա ի հայտ բերել բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար առավել նպատակահարմար ուղղություններ
14:35 03/11/2009
«ԱրմԹեք 2009» կոնգրեսը թույլ կտա ի հայտ բերել Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար առավել նպատակահարմար ուղղություններ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման համոզմունք հայտնեց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի գործադիր նախագահ Արմեն Գրիգորյանը: Հիշեցնենք, որ կոնգրեսը կանցկացվի նոյեմբերի 5-8-ը ԱՄՆ Սիլիկոնյան հովտում: Կոնգրեսի նպատակն է ստեղծել բարձր տեղնոլոգիաների վրա հիմնված տնտեսություն:
Կառավարական պատվիրակությունը կգլխավորի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված է լինելու ավելի քան 100 մարդ, որոնք ներկայացնում են 40-50 ընկերություն: Պետությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում կոնգրեսի անցկացմանը և մասնակցում է դրա ֆինանսավորմանը: Ա. Գրիգորյանի խոսքով, կոնգրեսի ընթացքում կքննարկվեն տարբեր բնագավառներում բարձր տեխնոլոգիաների հետ կապված խնդիրները:
«Բարձրացնելով և քննարկելով առկա խնդիրները, մեր նպատակն է աշխարհի առաջատար ընկերություններին ցույց տալ Հայաստանի արդյունքներն ու հաջողությունները ՏՏ ոլորտում»,-ասաց Ա. Գրիգորյանը, նկատելով, որ վերջիններս կարող են ներդրումներ անել այս ոլորտում, իսկ անգամ մեկ խոշոր ընկերության մուտքը Հայաստան, ըստ նրա, մեծ արդյունք կլինի:
Կազմակերպիչները մտադիր են նման միջոցառումներ անցկացնել Ֆրանսիայում կամ Դուբայում:
Նախորդող հրապարակում՝ Նոյեմբերի 5-8-ը ԱՄՆ-ի Սան Հոսե քաղաքում կանցկացվի «ԱրմԹեք 2009» կոնֆերանսը. Մանրամասները քննարկվել են կառավարությունում

ArmTech 2009 позволит выявить более целесообразные направления развития высоких технологий в Армении
13:26 03/11/2009
Армянский конгресс технологий 2009 позволит выявить более целесообразные направления развития высоких технологий в Армении. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил исполнительный директор Совета развития информационных технологий Армен Григорян.
Третий Армянский конгресс технологий 2009 (ArmTech) пройдет 5-8 ноября в Силиконовой долине, в гостинице Сан Хозеи Фейрмонт. Цель Конгресса – построить в Армении экономику высоких технологий.
Правительственную делегацию в Сан-Хосе возглавит премьер-министр Армении Тигран Саркисян. В состав делегации войдут более ста человек, представляющие 40-50 компаний. Государство уделяет большое внимание проведению конгресса и приняло участие в финансировании его организации. По словам А. Григоряна, в ходе конгресса будут обсуждены все проблемы, касающиеся высоких технологий в различных сферах.
«Наша цель заключается в том, чтобы, поднимая и обсуждая имеющиеся проблемы, представляя ведущим мировым компаниям результаты и успехи Армении в сфере информационных технологий, суметь привлечь инвестиции в разные направления сферы», - сказал А. Григорян.
Разумеется, ожидать результатов за день не стоит, но даже приход одной крупной компании станет для Армении большим результатом. Как правило, отметил А. Григорян, после проведения очередного Конгресса в Армению приходят одна - две ведущие компании.
“С каждым проведением Конгресса мы приобретаем опыт, и намерены в будущем организовать подобные мероприятия во Франции или в Дубае”, - сказал А. Григорян.
ArmTech -2009 пройдет под высоким патронажем премьер-министра Армении. Правительство РА делает акцент на Конгрессе, как на средстве предоставления арены для обсуждения, планирования и осуществления инициатив и политики, направленных, на сохранение нынешних достижений Армении, а также на значении повышения информированности об Армении на мировом уровне, как одной из стран с быстро развивающейся сферой информационных технологий.