ArmTech 2009-ը թույլ կտա ի հայտ բերել բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար առավել նպատակահարմար ուղղություններ
14:35 03/11/2009
«ԱրմԹեք 2009» կոնգրեսը թույլ կտա ի հայտ բերել Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար առավել նպատակահարմար ուղղություններ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման համոզմունք հայտնեց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի գործադիր նախագահ Արմեն Գրիգորյանը: Հիշեցնենք, որ կոնգրեսը կանցկացվի նոյեմբերի 5-8-ը ԱՄՆ Սիլիկոնյան հովտում: Կոնգրեսի նպատակն է ստեղծել բարձր տեղնոլոգիաների վրա հիմնված տնտեսություն:
Կառավարական պատվիրակությունը կգլխավորի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված է լինելու ավելի քան 100 մարդ, որոնք ներկայացնում են 40-50 ընկերություն: Պետությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում կոնգրեսի անցկացմանը և մասնակցում է դրա ֆինանսավորմանը: Ա. Գրիգորյանի խոսքով, կոնգրեսի ընթացքում կքննարկվեն տարբեր բնագավառներում բարձր տեխնոլոգիաների հետ կապված խնդիրները:
«Բարձրացնելով և քննարկելով առկա խնդիրները, մեր նպատակն է աշխարհի առաջատար ընկերություններին ցույց տալ Հայաստանի արդյունքներն ու հաջողությունները ՏՏ ոլորտում»,-ասաց Ա. Գրիգորյանը, նկատելով, որ վերջիններս կարող են ներդրումներ անել այս ոլորտում, իսկ անգամ մեկ խոշոր ընկերության մուտքը Հայաստան, ըստ նրա, մեծ արդյունք կլինի:
Կազմակերպիչները մտադիր են նման միջոցառումներ անցկացնել Ֆրանսիայում կամ Դուբայում:
Նախորդող հրապարակում՝ Նոյեմբերի 5-8-ը ԱՄՆ-ի Սան Հոսե քաղաքում կանցկացվի «ԱրմԹեք 2009» կոնֆերանսը. Մանրամասները քննարկվել են կառավարությունում

“ArmTech 2009” Congress will enable to reveal rational directions for IT development in Armenia, IT development council executive manager Armen Grigoryan told reporters today. The Congress is due in Silicon Valley, US, November 5-8. It aims at creating an economy based on advanced technologies.
The government delegation will be chaired by PM Tigran Sargsyan. The delegation will include over 100 people, representing 40-50 companies. The state attaches significance to the congress and participates in its financing. According to A. Grigoryan, issues over the advanced technologies in different spheres will be raised at the congress.
The congress aims at demonstrating the achievements Armenia has in IT sphere to the world’s leading companies, thus focusing their attention to making investments in our country, A. Grigoryan noted.
The organizers are intent to hold similar events in France or Dubai as well.