Ադրբեջան. չկայացած սերնդափոխություն
Բաքվի համալսարանի պրոֆեսոր Չինգիզ Իսմայլովի համոզմամբ, Ադրբեջանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները սերնդափոխության կարիք են զգում: Այս մասին գրում է «Զերկալո» պարբերականը:
«ԲՈՒՀ-երի ամբիոններում աշխատում են դասախոսներ, ովքեր արդեն 70-80 տարեկան են»,- նշել է պրոֆեսորը:
Ընդ որում այդ տարիքի դասախոսների թիվը շատ մեծ է:
Իսմայլովի դիտարկմամբ` Բաքվի պետական համալսարանի ֆակուլտետների մեծ մասում դասավանդում են այնպիսի տարեց մանկավարժներ, որոնց համար երբեմն ավելի կարևորը ոչ թե դասավանդվող առարկայի պարզաբանումն է, դասախոսության կամ սեմինարի անցկացումը, այլև ուղղակի դասը ավարտին հասցնելը: Այս ամենից հետո, կարծես թե ավելորդ է խոսել մատուցվող գիտելիքի բավարար մակարդակի կամ որևիցէ այլ գործոնների մասին:
Բուհերի ֆակուլտետները կարիք ունեն երիտասարդ կադրերի, միայն նրանք կարող են նոր շունչ հաղորդել ուսումնական գործընթացներին:
Նշենք, որ Ադրբեջանի Կրթության նախարարության տրամադրած տեղեկությունների համաձայն, Բաքվի պետական համալսարանի մանկավարժների 80 տոկոսի տարիքը անցնում է 70-ից:

Azerbaijan’s universities lack younger generation
Chingiz Ismailov, professor of Baku University ensures that Azerbaijan’s higher educational institutions need serious and deep changing of generation, “Zerkalo” writes.
“The universities are full of professors aging 70-80,” the professor writes. Ismailov says the elder professorial generation of Baku universities is tired of their studies that they are not interested in their studies, seminars and tries to finish their classes as soon as possible. Hence, it’s useless to speak about the level of education, etc.
The universities need younger professors who can change the anything. Note that according to official data about 80% of Azerbaijan’s professors are aged 70.