Հանրապետությունում խոզի գրիպի` Ա/H1N1, 6-րդ դեպքն է գրանցվել: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց առողջապահության նախարարի օգնական Շուշան Հունանյանը:
Նրա խոսքով, 6-րդ հիվանդը կրկին հայտնաբերվել է օդանավակայանում: Ազգությամբ թուրքը Հայաստան է ժամանել երեկ կեսօրին` Ստամբուլի չվերթով;
«Օդանավակայանում Թուրքիայի քաղաքացու մոտ գրանցվել են հիվանդության ախտանիշներ: Նրան անմիջապես տեղափոխել են «Նորք» ինֆեկցիոն` համապատասխան ստուգումներ իրականացրել»,-ասաց Շ. Հունանյանը:
Ըստ նրա, թուրքի մոտ հետազոտություններից հետո հաստատվել է Ա H1N1-ը:
Հիվանդի առողջական վիճակը, ինչպես նախարարի օգնականն է հավաստում, մասնագետները բավարար են գնահատում: Նա նույնպես բուժումը ստանում է «Տամիֆլյու» դեղամիջոցով:
Նշենք, որ այժմ «Նորք» ինֆեկցիոնում բուժում ստանում են խոզի գրիպով հիվանդ 5 մարդ, քանի որ հիվանդներից մեկն արդեն դուրս է գրվել: Հավանականություն կա, որ առաջիկա երկու օրվա ընթացքւմ ևս երկուսը դուրս կգրվեն:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Panorama.am-ին ԱՆ հիգիենիկ հակահամաճարակային պետական տեսչության պետ Արտավազդ Վանյանը, հավաստել էր, որ հանրապետությունում ինֆեկցիոն իրավիճակի բարձրացում չի արձանագրվել:
Ըստ նրա, սեզոնային գրիպի, սուր շնչառական հիվանդությունների դեպքերի աճ չի գրանցվել, պատասխանատուն, պարզապես կոչ էր արել բնակչությանն ավելի ուշադիր ու զգույշ լինել, գրիպի նախանշանների դեպքում էլ դիմել մասնագետի:

В Армении зарегистрирован шестой случай заболевания гриппом A/H1N1. Об этом Panorama.am сообщила помощник министра здравоохранения Шушан Унанян.
По ее словам, 6-ой носитель вируса является гражданином Турции, он также был обнаружен в аэропорту “Звартноц”. Больной прибыл в Ереван вчера стамбульским рейсом.
“В аэропорту у гражданина Турции были зафиксированы симптомы болезни, его немедленно перевезли в инфекционную больницу “Норк” и провели соответствующие исследования”, - сказала Ш. Унанян.
По ее словам, сегодня у нового больного подтвердился диагноз A/H1N1. Его состояние является удовлетворительным, он получает препарат Тамифлю.
Заметим, что на данный момент в больнице “Норк” лечение проходят 5 больных свиным гриппом, один из больных ранее уже выписался из больницы. Есть вероятность, что еще двое выпишустя в ближайшие дни.
Напомним, что вчера начальник гигиенической антиэпидемиологической инспекции минздрава РА Артавазд Ванян заверил, что в республике не зарегистрирован рост инфекционных заболеваний. По его словам, не зарегистрирован рост случаев сезонного гриппа и ОРВИ, и призвал население быть внимательнее и осторожнее, а в случае появления симптомов болезни обязательно обращаться к врачу.