Ա գրիպի դեպքերն օր օրի ավելանում են. Հայաստանում 15 մարդ վարակված է A/H1N1-ով
Առողջապահության նախարարի օգնական Շուշան Հունայնանը այսօր Panorama.am-ին հայտնեց, որ հանրապետությունում խոզի գրիպով վարակվածների թիվը հասել է 15-ի:
Շ. Հունանյանի տեղեկացմամբ, նոր հայտնաբերված 4 հիվանդները նույնպես բուժումը ստանում են «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում:
Մասնագետները նրանց առողջական վիճակը բավարար են գնահատում: Ներկայումս հիվանդանոցում բուժումը շարունակում են 8 հիվանդներ: Ինչպես նշեց Շ. Հունանյանը, հանրապետության գլխավոր ինֆեկցիոնիստն ասել է, որ հնարավոր է, հիվանդներից մի քանիսն այսօր դուրս գրվեն:
Հիշեցնենք, որ hանրապետությունում շարունակվում է վարակի հետագա ներբերման և տարածման կանխարգելմանն ուղղված հակահամաճարակային միջոցառումների իրականացումն ու ուղևորների առողջության նկատմամբ մոնիթորինգը:
Նշենք նաև, որ հանրապետությունում խոզի գրիպի դեմ հատկացվող «Տամիֆլյու» դեղամիջոցը հիվանդին տրվում է պետպատվերի շրջանակներում` անվճար և միայն բժշկի նշանակմամբ: Բացի այդ` ցանկացած պոլիկլինիկա, բուժհաստատություն դիմած քաղաքացին անվճար հետազոտության և բուժման իրավունք ունի:
Ի դեպ, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալների համաձայն, աշխարհում առկա է խոզի գրիպով վարակվածության 503 հազար 536 լաբորատոր հաստատված դեպք, որոնցից շուրջ 6000-ը մահվան ելքով են ավարտվել:

Число зараженных вирусом A/H1N1 в Армении день ото дня растет. Сегодня уже подтверждено 15 случаев заболевания
Количество больных свиным гриппом в Армении достигло 15-и человек, сообщила корреспонденту Panorama.am помощник министра здравоохранения Армении Шушан Унанян.
По ее словам, новые больные также получают лечение в инфекционной больнице “Норк” Еревана.
Специалисты оценивают их состояние как удовлетворительное. На данный момент лечение в больнице получают 8 человек. Ш. Унанян сообщила, сославшись на главного инфекциониста страны, что несколько больных, возможно, сегодня будут выписаны.
Напомним, что в республике продолжаются профилактические меры по борьбе с дальнейшим распространением гриппа A/H1N1. Отметим, также, что препарат Тамифлю, предназначенный для лечения свиного гриппа, выдается больным в рамках госзаказа: бесплатно и только по назначению врача. Кроме того, гражданин, обратившийся с подозрением на данное заболевание в любую поликлинику или любое медицинское учреждение страны, имеет право на бесплатное обследование и лечение.
По данным ВОЗ, в мире лабораторно зарегистрировано 503 тысячи 536 случаев заражения свиным гриппом, из них 6000 – с летальным исходом.