Բաբլոյան. A/H1N1-ի դեմ Հայաստանում պատվաստվում են Ֆրանսիայի քաղաքացիները. հետպատվաստումային  բարդություններ չեն առաջացել
15:12 08/12/2009
Բաբլոյան. A/H1N1-ի դեմ Հայաստանում պատվաստվում են Ֆրանսիայի քաղաքացիները. հետպատվաստումային բարդություններ չեն առաջացել
ԱԺ առողջապահության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն, այսօր ասուլիսում խոսելով A/H1N1-ի մասին, նշեց, որ այս հիվանդության  կանխարգելումն  իրականացնելու համար անհրաժեշտ չի առանձնահատուկ միջոցառումների իրականացումը:
Ա Բաբլոյանը ասաց, որ Ա գրիպի դեպքում էլ հարկավոր է իրականացնել այն նույն կանխարգելիչ միջոցառումները, ինչն իրականացվում է մյուս վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման դեպքում:
«Ես ցանկանում եմ նորից հիշեցնել, որ եթե մարդու մոտ կա հարբուխ, ապա նա պետք է հարգի մյուսների` գործընկերների, համակուրսեցիների կամ համադասարանցինեի առողջ լինելու իրավունքն ու չտարածի հիվանդությունը` չհանդիսանա վարակի աղբյուր»,-ասաց Ա. Բաբլոյանը:
Ըստ բանախոսի, վարակը կարելի է տարածել օդակաթիլային ու շփման տարբերակով: Դրա համար մասնագետը խորհուրդ տվեց հաճախ լվանալ ձեռքերը, ձեռքերով շատ չհպվել աչքերին, քանի վոր վարակը տարածվում է նաև լորձաթաղաթի միջոցով:
Հոծ զանգվածների հետ շփվողները, ըստ Ա. Բաբլոյանի, օրինակ` բուժաշխատողները, պետք է համապատասխան դիմակներ կրեն, որոնցով կարող են և պաշտպանվել, և հիվանդության տարածող չհանդիսանալ:
ԱԺ առողջապահության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահն, անդրադառնալով նաև հիվանդության տարածման հետ կապված կրթական հաստատությունների փակմանը, նշեց, որ այս ձևը վարակի տարածման կանխարգելման դասական ձևերից  է:
«Չէի ասի, որ վիճակն այնքան բարդ է, որ դա իրականացվեց. այլ վարակների ու սեզոնային գրիպի ժամանակ դեպքեր ավելի շատ էին լինում, բայց դպրոցները չէին փակվում: Ողղակի վիրուսի այս ենթատիպն ունի որոշակի առանձնահատկություններ, որոնք իրենց պատմությամբ ու կլինիկական արտահայտությամբ այնքան էլ հայտնի չեն, դրա համար էլ ավելի զգուշավորություն ենք ցուցաբերում»,-նշեց նա:
Ա. Բաբլոյանը նաև նշեց, որ Ա գրիպի դեմ պատվաստումները նաշատեսված են ռիսկի խմբերի համար: Վերջոմ նա նաև ավելացրեց, որ արդեն 3-րդ օրն է, ինչ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը պատվաստումներ է իրականացնում հանրապետությունում գտնվող Ֆրանսիայի քաղաքացիներին. հետպատվաստումների շրջանում որևէ բարդություն չի առաջացել:

Посольство Франции в Армении делает прививки гражданам своей страны. Каких-либо осложнений у них нет
16:40 08/12/2009
Для профилактики гриппа A/H1N1 не надо принимать какие-либо особые меры, заявил сегодня на пресс-конференции председатель постоянной парламентской комиссии Армении по вопросам здравоохранения Ара Баблоян.
Он отметил, что в этом случае надо принимать те же меры, что и во время профилактики других инфекционных заболеваний.
«Я хочу еще раз напомнить, что если у человека насморк, то он должен уважать право быть здоровым остальных, своих коллег по работе или учебе, и не распространять болезнь, становясь источником заражения», - сказал он.
Согласно председателю комиссии, инфекция может распространяться воздушно-капельным путем и посредством общения друг с другом. Поэтому специалист посоветовал часто мыть руки, не тереть руками глаза, поскольку инфекция может передаваться посредством слизистой оболочки глаза.
Те, кто общается с большой массой людей, например, медработники, согласно А. Баблояну, должны носить маски, которые позволяют и защищаться, и не распространять болезнь.
Что касается объявленного в общеобразовательных учреждениях страны карантина, А. Баблоян заметил, что это классическая форма профилактики инфекции.
«Я бы не сказал, что ситуация очень сложная, и поэтому закрыты школы. Во время других инфекций и сезонного гриппа у нас бывало и большее количество больных, но мы не закрывали школы. Просто вирус А имеет определенные особенности, которые по своей истории и клиническим проявлениям пока не столь известны, поэтому надо проявлять большую осторожность», - заметил он.
А. Баблоян отметил, что прививки против гриппа А предназначены для групп риска, а также сообщил, что посольство Франции в Армении уже третий день делает прививки гражданам своей страны, и никаких осложнений у них эти прививки не вызвали.