Անկարայի ռադիոյի պետական երգչախումբը, որն ընդգրկված է Թուրքական պետական ռադի և հեռուստատեսության (TRT) կազմում, պատմության մեջ առաջին անգամ հայերեն ստեղծագործություն է կատարել` Կոմիտասի «Կալի երգը» (թուրքերենում օգտագործվել է «Gali Yerk»): Այս մասին հաղորդում է «Հյուրիեթն» ու նշում, որ սա պատմական իրադարձություն է:
Աղբյուրի հաղորդմամբ, ստեղծագործության կատարումը մշակվել է թուրքահայ դիրիժոր Հակոբ Մամիկոնյանի ղեկավարությամբ: Հետագայում նախատեսվում է ստեղծագործությունը թուրքական երգչախմբի մատուցմամբ կատարել նաև Ստամբուլի հայկական եկեղեցիներից մեկում:
«Հյուրիեթի» մեկնաբանմամբ, այս իրադարձությունը կայացել է այն բանից հետո, երբ 1970 թվականին հիմնված TRT-ն որոշում է կայացրել 40-ամյակի միջոցառումների շարքում ընդգրկել 40 տարբեր դիրիժորների մատուցմամբ ստեղծագործությունների համերգ: Այս որոշումից հետո համապատասխան առաջարկ է ներկայացվում նաև Հակոբ Մամիկոնյանին: Եվ քանի որ դիրիժորներն իրավունք են ունեցել ինքնուրույն ընտրել կատարվելիք ստեղծագործությունները, հայազգի երաժիշտը նախընտրել է թուրք հասարակությանը մատուցել Կոմիտաս Վարդապետի մշակումներից մեկը:
«Երբ ես նրանց հեռախոսով հայտնեցի, որ ցանկանում եմ հայկական ստեղծագործություն ներկայացնել, հեռախոսալարի մյուս ծայրին մի քանի վայրկյան լռություն տիրեց, բայց իմ խնդրանքն ընդունվեց»,- թերթին պատմել է Հակոբ Մամիկոնյանը: Վերջինս նշել է, որ իր որոշման իրականացման առնչությամբ կասկածներ է ունեցել, որ ТРТ-ի ղեկավարությունը վերջին պահին հետ կկանգնի, սակայն ամեն ինչ հարթվել է և համերգի ձայնագրությունն արդեն մոտ ապագայում եթեր կհեռարձակվի:
Տեղեկատվությանը զատ թուրքական «Հուրիեթը»` «Առաջ դեպի երկխոսություն» ենթավերնագրի ներքո մեկնաբանում է փաստն ու հիշեցնում, որ նախկինում ТРТ-ի հեռուստատեսային և ռադիոեթերներում հայկական երգերի հեռարձակումը կտրականապես արգելվում էր:
Բացի այդ թուրքական թերթը տեղեկանք է ներկայացրել նաև Կոմիտաս Վարդապետի մասին: Ներկայացվել են տեղեկություններ մեծն երգահանի ծննդյան, կրթության և աշխատանքի մասին:
Բնականաբար,1915 թվականին իրականացված ցեղասպանության ազդեցության մասին Կոմիտասի անձնական կյանքում ոչ մի տեղեկություն «Հուրիեթը» չի տվել:

Хор государственной телерадиокомпании Турции (TRT) впервые за всю историю своего существования исполнил произведение на армянском языке – песню известного армянского композитора Комитаса “Кали ерг” (в турецком варианте “Gali Yerk”). Об этом сообщает газета “Хурриет” и отмечает, что это историческое событие.
Согласно источнику, хор исполнил армянское произведение под руководством дирижера Акопа Мамиконяна. Хор планирует выступить с песней Комитаса в одной из армянских церквей Стамбула.
Сообщается, что основанная в 1970 году в честь своего сорокалетия TRT пригласила 40 различных дирижеров, которые должны были подготовить вместе с хором по одному произведению. В числе приглашенных оказался также Акоп Мамиконян, и поскольку дирижеры сами выбирали произведения, дирижер армянского происхождения предпочел вынести на суд турецкой публики исконно армянское произведение.
“Когда я по телефону сообщил, что желаю представить армянское произведение, на другом конце провода на несколько секунд воцарилось молчание, но моя просьба была принята”, - рассказал газете А. Мамиконян. Он заметил, что он все время сомневался, что руководство ТРТ в последний момент может отступить от своего решения, но все прошло гладко, и запись концерта в ближайшем будущем выйдет в эфир.
Турецкая газета под заголовком “Вперед к диалогу” пишет, что ранее выход в эфир армянских произведений был строжайше запрещен.
Кроме того, турецкая газета также опубликовала справку о Комитасе, в которой содержатся сведения о месте и дате рождения великого композитора, о полученном образовании и о его произведениях. Но “Хурриет”, конечно, умолчала о том, какую роль сыграл Геноцид армян 1915 года в жизни армянского композитора, который провел остаток своих дней в психиатрической лечебнице во Франции.