Անկարայի ռադիոյի պետական երգչախումբը, որն ընդգրկված է Թուրքական պետական ռադի և հեռուստատեսության (TRT) կազմում, պատմության մեջ առաջին անգամ հայերեն ստեղծագործություն է կատարել` Կոմիտասի «Կալի երգը» (թուրքերենում օգտագործվել է «Gali Yerk»): Այս մասին հաղորդում է «Հյուրիեթն» ու նշում, որ սա պատմական իրադարձություն է:
Աղբյուրի հաղորդմամբ, ստեղծագործության կատարումը մշակվել է թուրքահայ դիրիժոր Հակոբ Մամիկոնյանի ղեկավարությամբ: Հետագայում նախատեսվում է ստեղծագործությունը թուրքական երգչախմբի մատուցմամբ կատարել նաև Ստամբուլի հայկական եկեղեցիներից մեկում:
«Հյուրիեթի» մեկնաբանմամբ, այս իրադարձությունը կայացել է այն բանից հետո, երբ 1970 թվականին հիմնված TRT-ն որոշում է կայացրել 40-ամյակի միջոցառումների շարքում ընդգրկել 40 տարբեր դիրիժորների մատուցմամբ ստեղծագործությունների համերգ: Այս որոշումից հետո համապատասխան առաջարկ է ներկայացվում նաև Հակոբ Մամիկոնյանին: Եվ քանի որ դիրիժորներն իրավունք են ունեցել ինքնուրույն ընտրել կատարվելիք ստեղծագործությունները, հայազգի երաժիշտը նախընտրել է թուրք հասարակությանը մատուցել Կոմիտաս Վարդապետի մշակումներից մեկը:
«Երբ ես նրանց հեռախոսով հայտնեցի, որ ցանկանում եմ հայկական ստեղծագործություն ներկայացնել, հեռախոսալարի մյուս ծայրին մի քանի վայրկյան լռություն տիրեց, բայց իմ խնդրանքն ընդունվեց»,- թերթին պատմել է Հակոբ Մամիկոնյանը: Վերջինս նշել է, որ իր որոշման իրականացման առնչությամբ կասկածներ է ունեցել, որ ТРТ-ի ղեկավարությունը վերջին պահին հետ կկանգնի, սակայն ամեն ինչ հարթվել է և համերգի ձայնագրությունն արդեն մոտ ապագայում եթեր կհեռարձակվի:
Տեղեկատվությանը զատ թուրքական «Հուրիեթը»` «Առաջ դեպի երկխոսություն» ենթավերնագրի ներքո մեկնաբանում է փաստն ու հիշեցնում, որ նախկինում ТРТ-ի հեռուստատեսային և ռադիոեթերներում հայկական երգերի հեռարձակումը կտրականապես արգելվում էր:
Բացի այդ թուրքական թերթը տեղեկանք է ներկայացրել նաև Կոմիտաս Վարդապետի մասին: Ներկայացվել են տեղեկություններ մեծն երգահանի ծննդյան, կրթության և աշխատանքի մասին:
Բնականաբար,1915 թվականին իրականացված ցեղասպանության ազդեցության մասին Կոմիտասի անձնական կյանքում ոչ մի տեղեկություն «Հուրիեթը» չի տվել:

Turkish state choir to perform Armenian work for first time
In a historic event, the Ankara Radio Polyphonic Choir, which is affiliated with the state-owned Turkish Radio and Television, or TRT, has performed a work in Armenian under the direction of Istanbul-based Armenian conductor Hagop Mamigonyan. The choir will perform the work again at an Armenian church in Istanbul, Hürriyet reported.
For the first time in Turkey’s history, the Ankara Radio Polyphonic Choir, which is affiliated with the state-owned Turkish Radio and Television Corporation, or TRT, has performed a work by a leading Armenian composer.
Led by Istanbul-based conductor Hagop Mamigonyan, the choir performed “Gali Yerk” (Harvest Wind), a work by Armenian polyphonic music expert and ethnomusicologist Komidas Vardapet.
Founded in 1970, the TRT decided last year to celebrate its 40th anniversary with 40 different conductors, both Turkish and foreign. One of those it invited was the young Hagop Mamigonyan of the Surp Lusavoriç Armenian Choir, which has been performing in Istanbul for 80 years. Each conductor was free to select the music that would be performed. Mamigonyan told the TRT that he wanted to lead the choir in an Armenian piece.
“When I told them on the phone that I wanted to perform an Armenian work, there was silence for a few seconds on the other end of the line, but my request was accepted,” Mamigonyan told the Hürriyet.
Still, Mamigonyan said, he had doubts until he started working with the choir and was worried that the TRT administration would retreat at the last minute, but this did not happen. Recordings of the concert will be available in the coming months. In another historic first, the Ankara Radio Polyphonic Choir will also perform “Gali Yerk” in the Surp Yerortutyun Armenian Church in Istanbul’s Beyoğlu district.
In previous years, performing Armenian songs was banned on TRT television channels and radio stations. By making his proposal, Mamigonyan achieved a first in Turkey, a historic responsibility for someone of his young age.
The source also issued details on Komitas biography: birth, education, working activity.
Nevertheless, Hürriyet omitted any information with regard to the influence of the Armenian Genocide of 1915 on Komitas life.