Գ. Մինասյան. ««Վերին Լարս» անցակետի բացումը մեր արտաքին քաղաքականության հաղթանակն է»
«Ինչպես հայտնի է, Ռուսաստանի ու Վրաստանի հարաբերությունները բավականին լարված են: Եվ չնայած այդ հանգամանքին, արդեն տևական ժամանակ է` Հայաստանը որոշակի քայլեր էր գործադրում, որպեսզի «Վերին Լարս» անցակետը բացվեր: Եվ մենք կարողացանք հասնել նրան, որ այդ ճանապարհը բացվեց: Ես համարում եմ, որ դա մեր արտաքին քաղաքականության հաղթանակն է»,- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Անդրադառնալով անցակետի բացման տնտեսական նշանակությանը` պատգամավորն ասել է, որ ճանապարհի բացումը հնարավորություն կտա ավելի ընդլայնել հայկական ապրանքների արտահանումը դեպի Վրաստան:
Գ. Մինասյանը համաձայնեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի` նախօրեին արած այն հայտարարությանը, որ «Վերին Լարսի» անցակետի վերաբացման արդյունքում արտահանվող ապրանքների վրա կատարվող ծախսերը կկրճատվեն 20-25%-ով: «Ես կարծում եմ, որ սա լրացուցիչ խթան կդառնա մեր արտահանման պոտենցիալի իրացման համար»,- ընդգծեց Գագիկ Մինասյանը:

Г. Минасян: Открытие КПП “Верхний Ларс” – победа нашей внешней политики
Открытие КПП “Верхний Ларс” – победа нашей внешней политики, заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель постоянной парламентской финансово-бюджетной комиссии, депутат НС РА Гагик Минасян.
“Как известно, отношения между Грузией и Россией являются достаточно напряженными. И, несмотря на это обстоятельство, долгое время Армения прилагала определенные усилия для открытия КПП “Верхний Ларс”. И мы добились того, чтобы эта дорога была открыта”, - сказал он.
Говоря об экономическом значении открытия КПП, депутат заметил, что открытие дороги даст возможность увеличить экспорт армянских товаров через Грузию.
Г. Минасян согласился с мнением председателя Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Арсена Казаряна о том, что в результате открытия КПП Верхний Ларс затраты на экспорт товаров из Армении сократятся на 20-25%. “Я думаю, что это станет дополнительным стимулом для реализации потенциала нашего экспорта”, - подчеркнул Г. Минасян.