«Ես արվեստագետ եմ ու իմ գործով եմ զբաղվում»… «Ես չեմ կարող անջատել իրենց անցյալը ներկայից»
«Բնականաբար, մենք լարված հարաբերություններ ունենք Ադրբեջանի, Թուրքիայի հետ: Բայց մոռանում ենք, որ ժողովուրդն ու քաղաքականությունը տարբեր բաներ են: Ոչ թե պետք է քարկոծենք, այլ ժողովուրդը ժողովրդին պետք է բացատարի, որ քո երկիրը սխալ է: Արվեստագետն ուզում է հանդիպել, շփվել այլազգի իր գործընկերների հետ: Ես արվեստագետ եմ ու իմ գործով եմ զբաղվում:
Այո, շատ հնարավոր է, որ առիթի դեպքում ես նույն բեմում հանդես գամ նաև ադրբեջանցու հետ»,- ասուլիսում նման պատասխան տվեց աշխարհահռչակ դուդուկահար, երգահան, Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Ջիվան Գասպարյանը լրագրողների այն հարցին, թե ադրբեջանցի հայտնի քամանչահար Իմամյար Հասանովն ասել է, որ իր ամենամեծ երազանքն աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի հետ մեկ բեմում հանդես գալն է, հնարավո՞ր է այդպիսի բան:
Ըստ Ջ. Գասպարյանի, 15 տարեկան թուրքն այսօր մեղավոր չէ, որ իր պապերը 1915 թվականին սպանել են հայերին:
«Սա պետք է հասկանանք ու ժողովուրդներին չլարենք միմյանց դեմ. ժողովուրդները պետք է իրար նկատմամբ լավ տրամադրված լինեն»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանը (Մրո) այս հարցի վերաբերյալ լրիվ այլ կարծիք հայտնեց.
«Իմ պատկերացմամբ, եթե խոսքը գնում է թուրքերի մասին, ես մի քիչ այլ կերպ եմ մտածում: Ես չեմ կարող անջատել իրենց անցյալը ներկայից, քանի որ մինչև հիմա այդ նույն 15 տարեկան երեխան գնում ու ծաղիկներ է դնում ցեղասպանություն իրագործած մարդասպանների գերեզմանին»:
Նա ասաց, որ իրեն էլ թուրքական տարբեր կազմակերպություններ շատ անգամներ առաջարկել են համերգ ունենալ Թուրքիայում, սակայն միշտ մերժել է ու բացատրել. «Երբ որ հասարակ թուրքը կդադարի ծաղիկ դնել ցեղասպանության կազմակերպիչների գերեզամաններին, այդ ժամանակ ես կմտածեմ այդ մասին»:

Дживан Гаспарян готов выступить с азербайджанским музыкантом: “Я артист и занимаюсь своим делом”
Я артист и занимаюсь своим делом, заявил сегодня на пресс-конференции известный мастер дудука Дживан Гаспарян, комментируя возможность совместных выступлений с азербайджанским музыкантом, исполнителем на кеманче Имамьяром Гасановым, который заявил, что его мечта – сыграть с Дживаном Гаспаряном.
“Конечно, у нас напряженные отношения с Азербайджаном и Турцией. Но мы забываем, что народ и политика – разные вещи. Мы не камнями должны забрасывать, а народ народу должен объяснить, что твоя страна неправа. Артист желает встречаться, общаться с коллегами других национальностей. Я артист и занимаюсь своим делом”, - сказал маэстро.
“Да, очень может быть, что в случае возможности я выступлю на одной сцене с азербайджанцем”, - сказал он.
Согласно мастеру дудука, 15-летний турок сегодня не виноват, что его деды в 1915 году убили армян. “Мы должны это понимать и не настраивать народы друг против друга, народы должны быть положительно настроены друг к другу”, - сказал он.
Присутствовавший на пресс-конференции певец Арсен Григорян (Мро) выразил совершенно противоположную точку зрения по данному вопросу:
“Если речь идет о турках, то я придерживаюсь иного мнения. Я не могу отделить их прошлое от настоящего, поскольку до сих пор этот 15-летний ребенок возлагает цветы на могилы организаторов Геноцида”.
Он заметил, что ему также различные турецкие организации не раз предлагали выступить с концертами в Турции, но он всегда им отказывал и говорил: “Когда простой турок перестанет возлагать цветы на могилы организаторов Геноцида, тогда я об этом подумаю”.