«Ես արվեստագետ եմ ու իմ գործով եմ զբաղվում»… «Ես չեմ կարող անջատել իրենց անցյալը ներկայից»
«Բնականաբար, մենք լարված հարաբերություններ ունենք Ադրբեջանի, Թուրքիայի հետ: Բայց մոռանում ենք, որ ժողովուրդն ու քաղաքականությունը տարբեր բաներ են: Ոչ թե պետք է քարկոծենք, այլ ժողովուրդը ժողովրդին պետք է բացատարի, որ քո երկիրը սխալ է: Արվեստագետն ուզում է հանդիպել, շփվել այլազգի իր գործընկերների հետ: Ես արվեստագետ եմ ու իմ գործով եմ զբաղվում:
Այո, շատ հնարավոր է, որ առիթի դեպքում ես նույն բեմում հանդես գամ նաև ադրբեջանցու հետ»,- ասուլիսում նման պատասխան տվեց աշխարհահռչակ դուդուկահար, երգահան, Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Ջիվան Գասպարյանը լրագրողների այն հարցին, թե ադրբեջանցի հայտնի քամանչահար Իմամյար Հասանովն ասել է, որ իր ամենամեծ երազանքն աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի հետ մեկ բեմում հանդես գալն է, հնարավո՞ր է այդպիսի բան:
Ըստ Ջ. Գասպարյանի, 15 տարեկան թուրքն այսօր մեղավոր չէ, որ իր պապերը 1915 թվականին սպանել են հայերին:
«Սա պետք է հասկանանք ու ժողովուրդներին չլարենք միմյանց դեմ. ժողովուրդները պետք է իրար նկատմամբ լավ տրամադրված լինեն»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանը (Մրո) այս հարցի վերաբերյալ լրիվ այլ կարծիք հայտնեց.
«Իմ պատկերացմամբ, եթե խոսքը գնում է թուրքերի մասին, ես մի քիչ այլ կերպ եմ մտածում: Ես չեմ կարող անջատել իրենց անցյալը ներկայից, քանի որ մինչև հիմա այդ նույն 15 տարեկան երեխան գնում ու ծաղիկներ է դնում ցեղասպանություն իրագործած մարդասպանների գերեզմանին»:
Նա ասաց, որ իրեն էլ թուրքական տարբեր կազմակերպություններ շատ անգամներ առաջարկել են համերգ ունենալ Թուրքիայում, սակայն միշտ մերժել է ու բացատրել. «Երբ որ հասարակ թուրքը կդադարի ծաղիկ դնել ցեղասպանության կազմակերպիչների գերեզամաններին, այդ ժամանակ ես կմտածեմ այդ մասին»:

“I’m artist busy with my stuff” vs. “I can’t differentiate between their past and future”
“Surely, we’ve tensed ties with Azerbaijan and Turkey. But we forget that people and politics are two different things. We shouldn’t throw stones on them but instead we should explain them that their country is wrong. Artist wants communication with his foreign colleagues. I’m an artist and I’m busy with my stuff.
It’s quite possible that I take the same stage with an Azerbaijani,” famous Armenian duduk player Djivan Gasparyan told at news conference answering to the question whether it’s possible for him to take stage with Azerbaijani Hasanov whose biggest dream is it. Djivan Gasparyan said that a 15-year-old little Turkish boy shouldn’t be accused of his grand grandparents’ murder in 1915.
“We should keep it in our minds and not tense peoples against each other,” he said.
Armenian honored artist Arsen Grigoryan (Mro) who was also present at the conference expressed quite opposite view point.
“If we’re talking about Turks, I’ve got a little bit different point of view. I can’t differentiate between their past and present, since the same 15-year-old boy puts flowers on the graves of those murderers of 1915.”
He said it happened he was invited to Turkey to have concerts there, but his answer was always no: “When that ordinary Turk stops putting flowers on those murderers’ grave I’ll need to think then.”