Հանադուն Տուրե. Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտը վերջին տարիներին լուրջ առաջընթաց է արձանագրել
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ՀՄՄ) գլխավոր քարտուղար Հանադուն Տուրեին: Ըստ նախագահի մամլո գրասենյակի, ողջունելով հյուրին` նախագահը հույս է հայտնել, որ նրա այցը կարևոր քայլ կլինի երկկողմ կապերի սերտացման և համագործակցության հետագա զարգացման համար: Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտում տեղի ունեցող բարեփոխումները նաև կազմակերպության հետ փոխգործակցության արդյունք են:
Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ՀՄՄ) գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտը վերջին տարիներին լուրջ առաջընթաց է արձանագրել:
Կողմերը խոսել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտի խնդիրների ու զարգացման հնարավորությունների մասին։ Հանադուն Տուրեն ասել է, որ կազմակերպությունը Հայաստանի հետ գործակցությունը շարունակելու է երեք հիմնական ուղղություններով` կարողությունների զարգացում, ոլորտային կառավարում և հեռուստատեսային հեռարձակման թվայնացում:
Նշելով, որ ինտերնետ ծառայությունների զարգացմանը զուգահեռ լուրջ հիմնախնդիր է դառնում կիբերանվտանգության ապահովումը` նախագահ Սարգսյանը կարևորել է կազմակերպության օժանդակությունը հայ մասնագետների վերապատրաստման, տեխնիկական աջակցության ու խորհրդատվության տրամադրման հարցերում:

Hamadoun Touré: Sphere of telecommunication in Armenia registered serious advance
Armenian President Serzh Sargsyan received today the Secretary General of the International Telecommunication Union (ITU), Hamadoun Touré. According to President’s press office, greeting the guest, President voiced hope his visit would be a significant step for further intensification of bilateral ties and reinforcement of cooperation. Serzh Sargsyan said the reforms in the field of telecommunication in Armenia are also result of cooperation with the organization.
ITU Secretary General said the sphere of telecommunication in Armenia has registered serious advance for the recent years.
The parties talked on information technologies, telecommunication issues and the perspectives for their development.
Hamadoun Touré said the organization will continue cooperation with Armenia in three main directions: development of skills, sphere management, digitalization of TV broadcasting.
President Sargsyan signified the assistance of the organization over trainings of Armenian specialists, technical support and consulting.