Ռուսաստանի հունահոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականը կազմից հեռացրել է հայկական ազգանուն ունեցող մարզիկներին և նրանց չի թույլատրել մասնակցել ապրիլի 13-18-ը Բաքվում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Վես Սպորտ» գործակալությունը, ՌԴ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գոգի Կոգուաշվիլին բացատրել է, թե մարզչական շտաբն ինչու է որոշել Բաքու չտանել Սեյրան Սիմոնյանին և Միհրան Հարությունյանին:
«Սկզբում մենք պլանավորել էինք փորձարկել վերջերս կայացած մրցաշարի հաղթող Սեյրան Սիմոնյանին կամ էլ այդ նույն մրցաշարի եզրափակչի մասնակից Միհրան Հարությունյանին: Սակայն հետո ստիպված էինք հրաժարվել այդ մտքից: Սիմոնյանը վնասվածք է ստացել և վիրահատության է պատրաստվում, իսկ Հարությունյանին ինքներս որոշեցինք կազմից հանել` հնարավոր սադրանքներից խուսափելու նպատակով: Պատճառները բոլորին են հայտնի: Սպորտում քաղաքականություն չպետք է լինի, իսկ ըմբիշները միշտ էլ աչքի են ընկել իրենց բարյացակամությամբ: Պատահական չէ, որ մեզ անվանում են ըմբշամարտի եղբայրություն: Կասկածներ չունեմ, որ ադրբեջանական կողմն անհրաժեշտ միջոցառումներ կիրականացնի` հայերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Բայց բոլորս էլ հասկանում ենք, որ ցանկացած հասարակության մեջ կարող է լինել անհավասարակշիռ ինչ-որ մեկը, որի գործողություններն անհնար կլինի կանխատեսել և չեզոքացնել»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի հունահռոմեական ոճի հավաքականը հրաժարվել է մեկնել Բաքու և մասնակցել մայրցամաքային առաջնությանը:

Russian team of Greco-Roman wrestling discharged those wrestlers with Armenian names from attending Baku hosted European Championship on April 13-18. According to “Vess Sport” Gogi Koguashvili, the coach of the team explained why they’ve decided to discharge Seyran Simonyan and Mihran Harutyunyan.
“First we though to take the chance and include Simonyan and Harutyunyan, but Simonyan is getting prepared to an operation and regarding Harutyunyan, we’ve decided to discharge him to avoid instigations. I think everybody knows the results. There’s no place to politics in sport and the wrestlers are known as kind and friendly. It’s not by chance we’re called wrestling brotherhood. I don’t doubt the Azerbaijani side would guarantee security, but nothing could be foreseen,” he said.
It’s worth reminding that Armenian Greco-Roman wrestling team rejected leaving to Baku and attend continental championship.