Թուրան. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցելության նպատակը պարուրված է գաղտնիության քողով
Թուրան լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հաղորդագրություն էր տարածվել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի և ռուս համանախագահները այցելելու են Բաքու:
Եվ ահա, Թուրան լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ առավոտյան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր նստավայրում հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեի և Յուրի Մերզլյակովի հետ:
Նշվում է, որ բանակցությունները կայանում են գաղտնիության պայմաններում, և հանդիպմանը ԶԼՄ-ի ներկայացուցիներ չեն հրավիրվել: Ընդհանուր առմամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցելության նպատակը պարուրված է գաղտնիության քողով: Գործակալությունը կարծում է, որ ԶԼՄ-ի համար հայտարարություններ չեն արվի:
Ամենայն հավանականությամբ, համանախագահներն այս անգամ Բաքու են ժամանել հատուկ առաքելությամբ, քանի որ ժամանելով Բաքու, նրանք անմիջապես ուղղություն են վերցրել դեպի նախագահական` հանդիպելու Իլհամ Ալիևի հետ, մինչ այդ չհանդիպելով ԱԳ նախարարի հետ:
Նշենք, որ չնայած այն հանգամանքին, որ Թուրան լրատվական գործակալությունը նշում է, որ Յ. Մերզլյակովն ու Բրադկեն առավոտյան ժամանել են Բաքու և միանգամից մեկնել Ի. Ալիևի նստավայր, ԱՊԱ լրատվական գործակալությունն իր հերթին նշում է, որ առավոտյան Բաքու է ժամանել միան ռուս համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը: Նշվում է, որ ամերիկացի համանախագահը Բաքու է ժամանելու ցերեկը` այսինքն, օրվա երկրորդ կեսին:
Ի դեպ, ԱՊԱ լրատվական գործակալությունը նշում է, որ Բաքու է ժամանել նաև Իգոր Պոպովը, որը այսուհետև փոխարինելու է ռուս համանախագահ Մերզլյակովին:

Turan: Mission of the OSCE MG Co-Chairs’ visit vague
The OSCE Minsk Group American and Russian Co-Chairs are due to visit Azerbaijan, according to the statement spread at a joint press conference of Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadiarov and Turkish FM Ahmet Davutoglu Monday, Turan reported.
According to the source, Azerbaijan’s President Ilham Aliyev met with the OSCE MG Co-Chairs Robert Bradtke and Yuri Merzlyakov in his residence Tuesday morning.
The talks have been held secretly and no media representatives have been invited. Overall, the mission of the OSCE MG Co-Chairs’ visit is vague, Turan says.
The Co-Chairs may have arrived in Baku on a special mission, as they have immediately headed for the presidential residence after arrival to meet with Ilham Aliyev, not even meeting with the Foreign Minister.
However, according to APA, only the Russian Co-Chair arrived in Baku Tuesday morning, while the US Co-Chair is due to arrive in the afternoon.
APA also reported that Igor Popov has arrived in Baku, too, and will take over the Russian Co-Chair Merzlyakov henceforth.