2011 թ-ին ևս 300 դպրոցներ կմիանան Հայաստանի դպրոցների ինտերնետ ցանցին
2011 թ.-ի հունվարին ևս 300 դպրոցներ կմիանան Հայաստանի դպրոցների ինտերնետ ցանցին, որին արդեն միացած են 644-ը: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի (ԿՏԱԿ) տնօրեն Արեգ Գրիգորյանը:
Ներկայումս ավարտվել և ամփոփվել է գնման մրցույթի առաջին փուլը:
«Խնդիրն այն է, որ մենք արդեն ունենք 47 մարզային հանգույցներ, որոնցից ինտերնետ կապը հաղորդվում է դպրոցներին, դրանք միանում են մեզ մոտ` կենտրոնում»,- հստակեցրեց Ա. Գրիգորյանը:
300 նոր դպրոցների մուտքն այս ցանց ապահովելու համար, կօգագործեն առկա ենթակառուցվածքները: Մրցույթի երկրորդ փուլը կավարտվի մայիսի 26-ին: Այնուհետև կսկսվեն կառուցման աշխատանքերը, իսկ դպրոցները փորձնականորեն արդեն այս տարեվերջին կմիանան ցանցին: Փորձնական ժամանակաշրջանը հաջողությամբ ավարտելուց հետո` 2011 թ.-ին, ցանցն ամբողջովին կհամալրվի, հավաստեց Ա. Գրիգորյանը:

300 schools to join school internet network in 2011
300 schools will join in 2011 internet network which already ha 644 members, Areg Grigoryan, the director of Educational technological national center (ETNC) told Panorama.am.
Those companies which should work on expanding of the network have already passed the first phase in the Procurement agency of Armenia. “The thing is that we have 47 regional knots, which provide internet to schools and they all join in our center,” A. Grigoryan said.
The second phase of the competition will finish on May 30. Then the construction activities will resume, and the schools will join the pilot network, if the process is successful they will become permanent members to the network.