Այս տարի` նախորդ տարվա համեմատ, Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը զգալիերոն ավելացել է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Հյուրանոցների ասոցիացիայի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը:
Նրա հաշվարկով, 2009-ին նրանց թիվը նվազել էր ճգնաժամի պատճառով, 2008-ն այդ առումով բարեհաջող տարի է եղել: «Իմ ունեցած տվյալներով, 2009-ի նույն ժամակահատվածի համեմատ ավելացել է այցելուների թիվը»,-նշեց Հ. Հակոբյանը` միաժամանակ ասելով, որ հստակ թվեր չի կարող ներկայացնել, սակայն 2008-ի և 2010-ի ցուցանիշները գրեթե հավասար են, ու 2010-ը խոստումնալից է:
Նրա տվյալներով, Երևանի Կենտրոնում հյուրանոցների ծանրաբեռնվածությունը կազմում է տարեկան 50-70 տոկոս: Իսկ Տուրօպերատորների ասոցիացիայի նախագահ Ռոբերտ Մինասյանն ավելացրեց, որ Հայաստանում ընդհանրապես հյուրանոցների զբաղվածության ցուցանիշը տարեկան ընդամենը 25-30 տոկոս է:

Число туристов, посетивших в этом году Армению, значительно увеличилось по сравнению с прошлым годом. Об этом сегодня на встрече с журналистами сказал председатель гостиничной ассоциации Акоп Акопян.
По его словам, в 2009 году число туристов сократилось из-за кризиса. 2008-й год в этом смысле был благополучнее.
Конкретных данных Акопян представить не смог, отметив лишь, что показатели 2008 и 2010 годов почти те же и 2010 год многообещающий. По данным Акопяна, загруженность гостиниц в центре Еревана ежегодно составляет 50-70%.
В свою очередь председатель Ассоциации туроператоров Роберт Минасян добавил, что годовой показатель занятости гостиниц в Армении составляет всего 25-30%.