Վրաստանի վարչապետ. Վրաստան-Հայաստան գազամուղի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը առաջիկայում չի վաճառվի
Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին, Վրաստանի խորհրդարանում պատասխանելով պատգամավորի հարցին, հայտարարել է, թե «կտրականապես» դեմ է Հայաստան-Վրաստան գազամուղի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի վաճառքին: Բայց դրա հնարավորությունը նա չի բացառել մի քանի տարի անց: Այս մասին տեղեկացնում է «Բիզնես Գռուզիա» պարբերականը:
«Գազամուղի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի վաճառքի մասին ծրագիր մենք չունենք, դա մեր որոշումը չէ: Չի բացառվում, որ բաժնետոմսերի 5-10 տոկոսը լոնդոնյան բորսայում վաճառվի, բայց 4-5 տարի հետո միայն, ոչ հիմա»,- ասել է Գիլուարին:
Ռուսաստանից Հայաստան եկող գազամուղի Վրաստան-Հայաստան հատվածի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի վաճառքի մասին խոսակցությունները Վրաստանում սկսվել են այն բանից հետո, երբ մշակվեց մի օրինագիծ, որի համաձայն, գազամուղը դուրս է մնում այն ունեցվածքների շարքից, որոնց վաճառքը կառավարության կողմից արգելվում է:
Վերոնշյալ օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակ, իշխող կուսակցությունը ներկայացնող Պավլե Կուբլաշվիլին այդ օրինագծի մշակումը բացատրել է այսպես. «Ցանկացած ձեռնարկություն ավելի լավ է ղեկավարում մասնավոր սեկտորը, քան պետությունը»:

Грузинский премьер против приватизации газопровода Грузия-Армения
Премьер-министр Грузии Ника Гилаури заявил, что «категорически» не согласен с продажей контрольного пакета магистрального газопровода Грузия -Армения, но не исключил возможность продажи части акций спустя два года. Об этом сообщает “Бизнес-Грузия”.
«У нас нет никакой цели, программы по продаже трубопровода, газопровода. Это не является нашим решением», - заявил он в ходе своего выступления в парламенте, - «Это определенный актив, который будет контролировать государство в ближайшем будущем и дальнейшем будущем».
«Не исключаю, что 5-10% акций могут быть проданы на Лондонской бирже через 4-3, или 5 лет, но не сейчас, или скажем через 2 года», - продолжил он, - «Контроль, что касается 51%, с этим я категорически не согласен, чтобы такое случилось когда-либо».