Վրաստանի վարչապետ. Վրաստան-Հայաստան գազամուղի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը առաջիկայում չի վաճառվի
Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին, Վրաստանի խորհրդարանում պատասխանելով պատգամավորի հարցին, հայտարարել է, թե «կտրականապես» դեմ է Հայաստան-Վրաստան գազամուղի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի վաճառքին: Բայց դրա հնարավորությունը նա չի բացառել մի քանի տարի անց: Այս մասին տեղեկացնում է «Բիզնես Գռուզիա» պարբերականը:
«Գազամուղի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի վաճառքի մասին ծրագիր մենք չունենք, դա մեր որոշումը չէ: Չի բացառվում, որ բաժնետոմսերի 5-10 տոկոսը լոնդոնյան բորսայում վաճառվի, բայց 4-5 տարի հետո միայն, ոչ հիմա»,- ասել է Գիլուարին:
Ռուսաստանից Հայաստան եկող գազամուղի Վրաստան-Հայաստան հատվածի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի վաճառքի մասին խոսակցությունները Վրաստանում սկսվել են այն բանից հետո, երբ մշակվեց մի օրինագիծ, որի համաձայն, գազամուղը դուրս է մնում այն ունեցվածքների շարքից, որոնց վաճառքը կառավարության կողմից արգելվում է:
Վերոնշյալ օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակ, իշխող կուսակցությունը ներկայացնող Պավլե Կուբլաշվիլին այդ օրինագծի մշակումը բացատրել է այսպես. «Ցանկացած ձեռնարկություն ավելի լավ է ղեկավարում մասնավոր սեկտորը, քան պետությունը»:

Georgia’s Prime Minister Nika Giluari declared in Georgian Parliament answering to a requested question he’s “definitively” against the sale of control package of Armenia-Georgia gas pipeline share. Georgian PM didn’t at the same time exclude its possibilities in a few years, “Business Gruzia” reported.
“We don’t have any plan of sale; that isn’t our decision. It’s not excluded the 5-10% of the share is sold in London Bursa but after 4-5 years only, not now,” Georgian PM said.
The talks over the sale of Armenia-Georgia gas pipeline started after the state developed a list of properties the sale of which is banned by the Government, and the pipeline wasn’t listed their.
The author of the initiative Pavle Kublashvili said: “Any enterprise is well ruled by private sector than by state.”