«ՄԵՀՐ». Իրանի և Ադրբեջանի միջև կնքված գազային պայմանագիրը հավանաբար չեղյալ կհայտարարվի
Իրանի և Ադրբեջանի միջև գազի փոխանակման մասին 2004թ. կնքված պայմանագիրը հնարավոր է, որ չեղյալ հայտարարվի: Այդ մասին հայտնում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
Համաձայն հաղորդագրության` Ադրբեջանից օրական 1 միլիոն խորանարդ մետր գազ Իրանի տարածքով առաքվում է Նախիջևան: Սակայն վերջերս Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Նախիջևանի միջև նոր պայմանագիր է ստորագրվել, ըստ որի` նախատեսվում է Ադրբեջանի տարածքից տարեկան 500 միլիոն խորանարդ մետր գազ արտահանել Թուրքիա, որտեղից էլ առանց տարանցման վճարների Թուրքիան ադրբեջանական գազը կառաքի Նախիջևան:
Իրանցի փորձագետ Մահմուդ Խաղանիի կարծիքով Ադրբեջանի ղեկավարությունը, Թուրքիայի հետ կնքելով նոր պայմանագիր, ցանկանում է նվազեցնել տնտեսական կախվածությունն Իրանից:
Իրանի «Գազի արտահանման ազգային ընկերության» նախկին տնօրեն Սեյյեդ Ռեզա Քեսային «ՄԵՀՐ»-ի հետ զրույցում տեսակետ է հայտնել, որ անցած 6 տարիների ընթացքում Իրանն անշեղորեն կատարել է պայմանագրի դրույթները, իսկ էներգետիկայի հարցերով փորձագետ Նարսի Ղորբանը նշել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև կնքված պայմանագիրն ավելի շատ քաղաքական նպատակ է հետապնդում:

МЕХР: Газовый договор между Ираном и Азербайджаном может быть объявлен недействительным
Газовый договор между Ираном и Азербайджаном, подписанный в 2004 году, может быть объявлен недействительным. Об этом сообщает иранское информационное агентство «МЕХР».
Согласно сообщению, ежедневно через территорию Ирана из Азербайджана в Нахичеван поступает 1 млн. куб. метров газа. Однако недавно между Азербайджаном, Турцией и Нахичеваном был подписан новый договор, в соответствии с которым предусмотрено ежегодно экспортировать из Азербайджана в Турцию 500 млн. куб. метров газа, а отсюда, без платы за транзит газ будет поступать в Нахичеван.
По мнению иранского эксперта Махмуда Хагани, заключив с Турцией новый договор, власти Азербайджана желают уменьшить свою экономическую зависимость от Ирана.
Бывший директор «Национальной компании экспорта газа» Ирана Сейед Реза Кесаи заявил агентству «МЕХР», что в течение прошедших 6 лет Иран неукоснительно выполнял положения договора. А эксперт по вопросам энергетики Нарси Горбан отметил, что договор между Азербайджаном и Турцией преследует скорее политические цели.