«ՄԵՀՐ». Իրանի և Ադրբեջանի միջև կնքված գազային պայմանագիրը հավանաբար չեղյալ կհայտարարվի
Իրանի և Ադրբեջանի միջև գազի փոխանակման մասին 2004թ. կնքված պայմանագիրը հնարավոր է, որ չեղյալ հայտարարվի: Այդ մասին հայտնում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
Համաձայն հաղորդագրության` Ադրբեջանից օրական 1 միլիոն խորանարդ մետր գազ Իրանի տարածքով առաքվում է Նախիջևան: Սակայն վերջերս Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Նախիջևանի միջև նոր պայմանագիր է ստորագրվել, ըստ որի` նախատեսվում է Ադրբեջանի տարածքից տարեկան 500 միլիոն խորանարդ մետր գազ արտահանել Թուրքիա, որտեղից էլ առանց տարանցման վճարների Թուրքիան ադրբեջանական գազը կառաքի Նախիջևան:
Իրանցի փորձագետ Մահմուդ Խաղանիի կարծիքով Ադրբեջանի ղեկավարությունը, Թուրքիայի հետ կնքելով նոր պայմանագիր, ցանկանում է նվազեցնել տնտեսական կախվածությունն Իրանից:
Իրանի «Գազի արտահանման ազգային ընկերության» նախկին տնօրեն Սեյյեդ Ռեզա Քեսային «ՄԵՀՐ»-ի հետ զրույցում տեսակետ է հայտնել, որ անցած 6 տարիների ընթացքում Իրանն անշեղորեն կատարել է պայմանագրի դրույթները, իսկ էներգետիկայի հարցերով փորձագետ Նարսի Ղորբանը նշել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև կնքված պայմանագիրն ավելի շատ քաղաքական նպատակ է հետապնդում:

“Mehrnews” Iran-Azerbaijan gas treaty to be denounced
Gas treaty signed in 2004 between Iran and Azerbaijan may be denounced, Iranian “mehrnews” agency reported.
According to the message 1 million cubic meters gas is delivered to Nakhijevan through Iran every day. But a new treaty was signed among Azerbaijan, Turkey and Nakhijevan which defined that annually 500 million cubic meters natural gas should be delivered to Turkey from Azerbaijan and after Turkey without any charges would deliver the natural gas to Nakhijevan.
According to Iranian expert Mahmoud Khagani Azerbaijan’s authorities signing a treaty with Turkey wanted to reduce economic dependence from Iran.
Former director of Iran’s “national company of gas export” Seyyed Qesayi told “mehrnews” Iran implemented the treaty for 6 years, and expert Narsi Ghorban said the treaty between Azerbaijan and Turkey had political mission.