Թուրքական համալսարանում բացվել, բայց դեռևս չի գործում հայագիտության ամբիոնը
Թուրքիայի Կայսերի քաղաքի Էրջիյես համալսարանում այս տարի բացված հայագիտության և եբրայերենի ամբիոնները դեռևս սպասողական վիճակում են:
Ըստ թուրքական «Անադոլու» (Anadolu) լրատվական գործակալության` համալսարանը դեռևս չի ստացել օտարերկրացի մասնագետների դասավանդման թույլտվություն պատկան մարմիններից:
Փոխռեկտոր Մեթին Հյուլաղուն տեղեկացրել է, որ հայոց լեզվի բաժնում ուսանելու համար արդեն դիմել են 4, իսկ եբրայերենի բաժնում` 7 հոգի:
Չնայած այս ամենին` Թուրքիայի ֆինանսների նախարարությունը դեռ չի պատասխանել ռեկտորատի` պայմանագրային հիմունքներով հրավիրված օտարերկրացի մասնագետների աշխատանքի թույլտվության մասին դիմումին:
Հյուլաղուն նշել է, որ հայերենի ուսուցումը ներկայումս Թուրքիայի համար մեծ կարևորություն ունեցող հարց է:

Изучение армянского имеет большое значение для Турции, но кафедра “простаивает”
Открытые в этом году в университете Эрджийес турецкого города Кайсери кафедры арменоведения и иврита пока находятся в состоянии ожидания.
Согласно информагентству Anadolu, университет пока не получил от соответствующих органов разрешения на преподавание в университете иностранных преподавателей.
Проректор университета Метин Хюлагу сообщил, что для обучения на кафедре армянского языка подали заявки 4 студента, для изучения иврита – 7.
Несмотря на это, министерство финансов Турции пока не ответило на запрос ректората о разрешении на работу на договорной основе для иностранных специалистов.
Хюлагу отметил, что изучение армянского языка на данный момент имеет очень большое значение для Турции.