Իրանական կայք. Իրանի և Հայաստանի էներգետիկ նախագծերը ամրապնդում են երկու երկրների հարաբերությունները
Հայաստանն ու Իրանը վերջին շրջանում համատեղ էներգետիկ նախագծեր են իրականացնում, որոնք ավելի են ամրապնդում երկկողմ հարաբերությունները:
Այդ մասին հայտնում է իրանական «իռաս.իռ» կայքը:
Հոդվածում նշվում է, որ մինչև ընթացիկ տարվա վերջը կսկսվի գազատարի, 3-րդ էներգաբլոկի և Արաքս գետի վրա երկու 2 ՀԷԿ-երի կառուցման աշխատանքները: 2 ՀԷԿ-երի կառուցման արժեքը կազմում է 320 միլիոն դոլար, այն կարող է արտադրել մինչև 130 մեգավատ հզորությամբ էլեկտրոէներգիա, որը 10 տոկով կավելացնի Հայաստանի էլեկտրոէներգիայի արտադրության ծավալները:
Համաձայն տեղեկատվության` Իրան-Հայաստան նավթատարի շինարարության արժեքը կազմում է 180 միլիոն դոլար: Նավթատարի կառուցման պարագայում Իրանը Հայաստանին նավթ կվաճառի միջազգային գներից ավելի ցածր գնով:
«ՀՀ Նախագահը օրերս ուկրաինական «Պրոֆիլ» ամսագրին տված հարցազրույցում նշել էր, որ Իրանը էներգակիրներով հարուստ երկիր է, որոնցից Հայաստանը զուրկ է, և հայկական կողմը շատ սերտորեն ու գոհունակությամբ Իրանի հետ համագործակցում է այդ ոլորտում:
Իսկ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի` վերջերս Թեհրան կատարած այցի ընթացքում, Իրանի նախագահի և ԱԳՆ ղեկավարի հետ հանդիպումների ժամանակ կարևորվեց երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում»,-եզրափակում է իրանական կայքը:

Ирас.ир: Энергетические проекты Ирана и Армении укрепляют двусторонние отношения
В последнее время Иран и Армения осуществляют совместные энергетические проекты, которые еще более укрепляют двусторонние отношения. Об этом пишет иранский сайт «ирас.ир».
Согласно источнику, до конца этого года начнутся работы по строительству газопровода, 3-го энергоблока и двух ГЭС на реке Аракс. Строительство двух ГЭС обойдется в 320 млн. долларов, они могут производить электроэнергию мощностью до 130 МВт, что на 10% увеличит объемы производства электроэнергии в Армении.
Стоимость строительства нефтепровода Иран-Армения составляет 180 млн. долларов. В случае строительства нефтепровода Иран будет продавать Армении нефть по цене, намного ниже мировой.
“На днях президент Армении Серж Саргсян в интервью украинскому журналу “Профиль” заявил, что Иран – страна, богатая энергоресурсами, которых в Армении нет, и армянская сторона тесно и с удовольствием сотрудничает с Ираном в этой сфере.
На состоявшихся недавно встречах президента Ирана и министра ИД Ирана с прибывшим с визитом в Тегеран министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном была отмечена важность расширения отношений между двумя странами в различных сферах”, - резюмируют иранский сайт.