Արաքս գետի ջրերի մատակարարումը դեպի Ուրմիա լիճ կարող է այդ լիճը դուրս բերել ճգնաժամային իրավիճակից:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Իրանի Արևմտյան Ազերբայջան նահանգի Շրջակա միջավայրի պահպանության կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Հասան Աբբաս Նեժադը:
Իրանցի պաշտոնյան նշել է, որ Արաքսից 5 տարվա ընթացքում տարեկան մեկ միլիարդ խորանարդ մետր ջրի բաց թողման պարագայում հնարավոր է Ուրմիան կրկին վերակենդանացնել:
«Ուրմիա լճի չորացումը ոչ միայն վտանգում է Արևմտյան Ազերբայջանի բնությունը, այլև լուրջ սպառնալիք է երկրի այլ նահանգների համար, ուստի այդ խնդրի լուծումը ազգային նշանակության հարց է»,-նշել է Աբբաս Նեժադը:

Иран поднимет уровень озера Урмия за счет вод реки Аракс
По сообщению официального иранского агентства «ИРНА», переброска вод реки Аракс в озеро Урмия поможет вывести его из критического состояния. Об этом в беседе заявил генеральный директор организации по охране окружающей среды иранской провинции Западный Азербайджан Хасан Аббас Нежад.
Иранский чиновник отметил, что в случае, если в течение 5 лет ежегодно в Урмию будет вливаться по 1 млрд. кубометров вод Аракса, то станет возможным вновь воскресить озеро.
«Обмеление озера Урмия не только грозит природе Западного Азербайджана, но и является серьезной угрозой и для других провинций, а посему решение проблемы имеет национальное значение»,- подчеркнул Аббас Нежад.