Դուդուկահար Ջիվան Գասպարյան կրտսերն արժանացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հատուկ մրցանակի
Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում անցկացված «Արևելքի ձայներ» միջազգային երաժշտական փառատոնում դուդուկահար Ջիվան Գասպարյան կրտսերն արժանացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հատուկ մրցանակին: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից սահմանված մյուս երկու հատուկ մրցանակներին արժանացել են Ադրբեջանն ու Ուզբեկստանը: Այս մասին ասուլիսում ասաց դուդուկահարը:
Նշենք, որ փառատոնը տեղի է ունեցել օգոստոսի 25-30-ը, մասնակցել է 52 երկրից 300 երաժիշտ: Առաջին մրցանակին արժանացել է Չինաստանը:
«Առաջին անգամ եմ նման մասշտաբի փառատոնի մասնակցել ու արժանացել եմ մրցանակի»,- ասաց Ջ. Գասպարյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ պապիկի` Ջիվան Գասպարյանի ճանաչվածությունը որևէ կերպ օգնել է իրեն` այդ մրցանակին արժանանալու համար, նա ասաց. ««ՅՈՒՆԵՍԿՕ»-ն ազնիվ ձևով է գնահատել, իսկ պապիկիս օգնությունն այնքանով է, որ ինձ ցույց է տվել ճիշտ ուղին, սովորեցրել է ճիշտ նվագել, ճիշտ գաղափարներով մոտենալ այս գործիքին, թեև երբ Հայաստանում անցկացվում էր դուդուկահարների մրցույթ, ու ես հաղթեցի, բոլորն ասում էին` Ջիվանի թոռն է, կրել է»:

Дживан Гаспарян младший завоевал специальный приз ЮНЕСКО
На международном фестивале «Голоса Востока» в Самарканде внук известного армянского исполнителя дудука Дживана Гаспаряна, тезка дедушки Дживан Гаспарян был удостоен специального приза ЮНЕСКО. Два других специальных приза ЮНЕСКО получили представители Азербайджана и Узбекистана. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил сам музыкант.
Заметим, что фестиваль прошел 25-30 августа, в нем приняли участие 300 музыкантов из 52 стран. Первый приз получил исполнитель из Китая.
Дживан Гаспарян младший признался, что впервые принял участие в фестивале такого масштаба.
Отвечая на вопрос, могла ли известность Дживана Гаспаряна старшего повлиять на его успех, внук заметил, что ЮНЕСКО оценивает справедливо: «А помощь моего дедушки заключается в том, что он наставил меня на правильный путь , научил правильно играть, правильно относиться к инструменту, хотя, когда конкурс был в Армении, и я стал победителем, все говорили, что я победил, потому что внук своего деда».