Արդյոք 2012թ-ին աշխատավարձերի, մասնավորապես նվազագույն աշխատավարձի բարձրացում նախատեսվում է, հարցով «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը դիմեց ՀՀ Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանին, երբ վերջինս ԱԺ-ում ներկայացնում էր հաջորդ տարվա պետական բյուջեի նախագիծը:
«2009-10թթ-ին Հայաստանում տեղի է ունեցել աշխատավարձերի աճ ընդհանուր տնտեսության մեջ: Ընթացիկ տարվա ընթացքում միջին աշխատավարձը կազմել է 108 հազար դրամ»,- արձագանքեց ֆինանսների նախարարը:
Ինչ վերաբերում է հաջորդ տարվան, ապա Վ.Գաբրիելյանը շեշտեց` մենք չենք կարծում, որ այս պայմաններում, երբ տնտեսությունը վերականգնման փուլում է, ճիշտ կլինի բիզնեսի վրա այդպիսի բեռ դնել: Այլ կերպ ասած` նվազագույն աշխատավարձի ավելացում ակնկալել պետք չէ. «Եթե մենք նվազագույն աշխատավարձի աճ ենթադրենք, ապա դա կարող է որոշակիորեն խաթարել տնտեսական աճը: Այս առումով նպատակահարմար չենք գտնում նվազագույն աշխատավարձն այս պահին բարձրացնել»,- նշեց նա:

Министр финансов Армении: В 2012 году минимальной размер зарплаты не будет увеличен
В 2012 году в Армении не стоит ожидать увеличения минимального размера зарплаты. Об этом сегодня в парламенте в ходе представления проекта госбюджета на 2012 год сказал министр финансов РА Ваче Габриелян.
“Не думаю, что в этих условиях, когда экономика находится в этапе восстановления, правильней будет не возлагать на бизнес такое бремя. Иначе говоря, в 2012 году не стоит ожидать увеличения минимального размера зарплаты. Если мы запланируем рост зарплаты, то это может в некоторой степени нарушить экономический рост. В этом смысле на данный момент мы не находим целесообразным повышать размер зарплаты”, - сказал В. Габриелян.
“В 2009-2010 гг. в Армении в общей экономике были увеличены зарплаты. В этом году размер средней зарплаты составил 108 тысяч драмов”, - сказал министр.