Հավկիթն օգնում է թարմ մնալ և պահպանել սթափությունը
Մեր վատ տրամադրությունը կամ հոգնածությունն ու լարվածությունը փորձում ենք վերացնել շոկոլադի միջոցով, սակայն բրիտանացի գիտնականները եկել են եզրակացության, որ ոչ մի քաղցրավենիք չի կարող մրցել հավկիթի հետ:
The Daily Mail-ի փոխանցմամբ, վերջին հետազոտությունները ցույց են տվել, որ հավկիթի սպիտակցում պարունակվող պրոտեինները օգնում են թարմ մնալ և պահպանել սթափությունը: Ու, որ ամենակարևորն է` դրանք ոչ պակաս օգտակար են, քան շոկոլադում կամ քաղցրավենիքում պարունակվող օգտակար նյութերը:
Բրիտանացի դիետոլոգները ապացուցել են նաև, որ հավկիթն ամենևին էլ ծանր կերակուր չէ, ինչպես որ բոլորս սովոր ենք կարծել: Ըստ նրանց` հավկիթում պարունակվող խոլեստերինի տեսակը նվազագույն ազդեցություն կարող է ունենալ սրտային հիվանդությունների առաջացման վրա:

Scientists have found that egg proteins, specifically those found in the white, help us stay awake and feel alert, The Daily Mail reported.
They are much more effective than carbohydrates found in the chocolates, biscuits and sweets often relied on for a quick energy boost.
Cambridge University researchers looked at how nutrients affect the brain cells that keeping us awake and burning calories.
A mixture similar to the protein content of egg whites activated these cells, triggering the release of the stimulant orexin.