Իրանը Կասպից ծովից տարեկան 500 միլիոն խորանարդ մետր ջուր կտեղափոխի երկրի կենտրոնական տափաստաններ
Համաձայն տեղեկատվության` ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադն այսօր Մազանդարան նահանգում մասնակցել է մի նախագծի բացման արարողությանը, ըստ որի, գետնափոր խողովակաշարի միջոցով Կասպից ծովից տարեկան 500 միլիոն խորանարդ մետր ջուր կտեղափոխվի երկրի կենտրոնական տափաստաններ:
Նշենք, որ մերձկասպյան 5 երկրները` Իրանը, Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքմենստանը և Ղազախստանը, Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ որոշակի տարաձայնություններ ունեն. Իրանն առաջարկում է այն բաժանել 5 հավասար մասի: Այդ առնչությամբ` Թեհրանը պնդում է, որ մինչև Իրանի շահերը Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի որոշման հարցում առավելագույնս ապահովված չլինեն, Իրանը ծովի բաժանման ոչ մի տարբերակի հետ չի համաձայնվի:
Նախորդող տեղեկատվություն`Իրանցի պաշտոնյա. Ադրբեջանի կողմից արհեստական կղզու կառուցումը կոչնչացնի Կասպից ծովի էկոհամակարգը

Иран намерен подавать из Каспийского моря 500 млн кубометров воды в год в центральные степи страны
Иран намерен подавать 500 миллионов кубометров воды в год из Каспийского моря в центральные степи страны. Об этом сообщает иранское официальное информагентство «ИРНА».
Согласно информации, президент Ирана Махмуд Ахмадинежад сегодня участвовал в состоявшейся в провинции Мазандаран церемонии открытия проекта, по которому через подземные трубопроводы страны из Каспийского моря в центральные степи страны будет подаваться 500 миллионов кубометров воды в год.
Отметим, что у пяти прикаспийских стран – Ирана, России, Туркменистана, Казахстана и Азербайджана – есть определенные разногласия относительно правового статуса Каспийского моря. Иран предлагает разделить водные территории Каспия на 5 равных частей. В связи с этим вопросом Тегеран настаивает на том, что пока интересы Ирана в вопросе определения правового статуса Каспийского моря не будут обеспечены по максимуму, они не согласятся ни на какой вариант разделения моря.
Иранский чиновник: Создание Азербайджаном искусственного острова уничтожит экосистему Каспийского моря