Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի գլխավորած «Ժողովրդական շարժման միություն» (ԺՇՄ-UMP) կուսակցությունը ներկայացնող, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի հեղինակ Վալերի Բոյերը Մարսելի ընտրատարածքից կրկին առաջադրվել է որպես պատգամավորի թեկնածու:
Այս մասին տեղեկացնող թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքն ուշադրություն է հրավիրում այն իրողության վրա, որ Բոյերի նախընտրական քարոզարշավին ակտիվ մասնակցություն ու աջակցություն է ցուցաբերում ֆրանսահայ ականավոր քաղաքական և պետական գործիչ, տնտեսական զարգացման նախկին նախարար, Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր Պատրիկ Դևեջյանը:
Թուրքական լրատվամիջոցի բնորոշմամբ` Դևեջյանը Ֆրանսիայի քաղաքական կյանքի վրա մեծ ազդեցություն ունեցող մարդկանցից է: Իսկ նրա կողմից Բոյերի թեկնածության սատարումն Անկարային անհանգստանցում է այն իմաստով, որ ընտրվելուց հետո Բոյերի օրենսդրական գործունեությունը նորից ուղղված է լինելու Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը:
Մասելցիների հետ կայացած նախընտրական հանդիպման ժամանակ Վալերի Բոյերը հայտարարել է, որ պայքարը դեռ չի ավարտվել, թեև Ֆրանսիայի սահմանադրական խորհուրդը մերժել էր իր հեղինակած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, բայց ինքը շարունակելու է կարճ ժամանակում համանման մի օրինագիծ ներկայացնել խորհրդարանի օրակարգ:

Турки обеспокоены возможным переизбранием проармянского депутата в парламент Франции
Представитель возглавляемой экс-президентом Франции Николя Саркози партии «Союз за народное движение», автор законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян Валери Бойер вновь выдвинула свою кандидатуру на пост депутата в избирательном округе, охватывающем город Марсель.
Турецкий информационный сайт «Sondakika», сообщающий об этом, обращает внимание читателей на то, что в предвыборной кампании Бойер активно участвует и оказывает поддержку видный французский политический и государственный деятель армянского происхождения, бывший министр экономического развития, депутат парламента Франции Патрик Деведжян.
По оценке издания, он является одним из влиятельных лиц на политической арене Франции, а его поддержка кандидатуры Валери Бойер вызывает беспокойство в Анкаре в том плане, что после избрания законодательная деятельность Бойер вновь будет направлена на принятие законопроекта по криминализации отрицания Геноцида армян.
На состоявшейся предвыборной встрече с избирателями города Марсель Валери Бойер заявила, что борьба не закончилась, хотя Конституционный совет Франции отклонил законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, автором которого является она, тем не менее, она продолжит свои усилия с целью подготовки и представления в короткий промежуток времени такого законопроекта в парламент.