Ադրբեջանի պետական սահամանապահ ծառայության աշխատակիցները ձերբակալել են Վրաստանի վեց քաղաքացիների, որոնցից երեքն ազգությամբ հայեր են:
Ադրբեջանական լրատվական միջոցները հայտնում են, որ Վրաստանի քաղաքացիներին ձերբակալել են «փչովի ռետինե նավակով և մետաղյա նավակով Ադրբեջանի պետական սահմանը խախտելու համար»: Վրաստանի քաղաքացիներ Զուրաբ Խիխիտիաշվիլին, Նոդար Գոգիլաձեն, Վալերի Զաբիևը, Էդուարդ Արզումովը, Սերգեյ Լեխանդյանը և Միշա Սարգսյանը ձերբակալվել են վրաց-ադրբեջանական սահմանին գտնվող Ջանդարի լճի (ջրամբարի) վրա: «1news.az»-ի փոխանցմամբ` «փաստի առնչությամբ հանգամանքներ են պարզվում»:
Տեղեկացնենք, որ Ջանդարի լիճը (ադրբեջանական տարբերակով Ջանդարգյոլ) գտնվում է վրաց-ադրբեջանական սահմանին` Հայաստանի պետական սահմանից մոտ 15կմ հեռավորության վրա: Լիճը, ինչպես նաև նրա հարևանությամբ գտնվող Դավիթ Գարեջայի վանական համալիրը ԽՍՀՄ-ից ժառանգություն ստացած վարչական սահմանով բաժանված է Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև: 2կմ երկարությամբ և 1.5կմ լայնությամբ լիճը գրեթե սիմետրիկ բաժանված է երկու երկրների միջև:
Պետական սահմանի հարցում երկու երկրների ունեցած տարաձայնությունները հիմնականում կապված են սահմանի այս հատվածի հետ. Վրաստանը ցանկություն ունի փոխանակել այս տարածքը մեկ այլ տարածքի հետ, քանի որ այն ունի մեծ մշակութային և պատմական նշանակություն Վրաստանի համար, իսկ Բաքուն հրաժարվում է փոխանակել այն` տարածքի բարձրունքների կարևոր ռազմավարական դիրքի համար, որոնք կարելի է օգտագործել նաև Հայաստանի դեմ: Տարածքային այս վեճն է պատճառը, որ Վրաստանն ու Ադրբեջանը մինչ օրս չեն սահմանազատել պետական սահմանը:
Տեղի բնակիչների պատմելով լիճը մեծ հետաքրքրություն է վայելում Վրաստանի բնակչության շրջանում: Այն հայտնի զբոսաշրջային կայան է` Դավիթ Գարեջայի վանական համալիր մեկնող ուխտավորների համար, իսկ հասարակության մի զգալի մասի համար էլ` ձնորսության ու որսատեղի: Տեղացիների պատմելով, Վրաստանի տարբեր ծայրերից տարվա այս սեզոնին այստեղ են ժամանում թռչնի որսի սիրահարները, քանի որ դեպի հարավ մեկնող թռչունների հսկայական տեսականի հենց Ջանդարի լճում է հանգստանում: Տարածված է նաև վարազների որսը:
Լճի հարևանությամբ գտնվող Գարդաբանի քաղաքի բնակիչների ներկայացմամբ, ԽՍՀՄ փլուզումից հետո վրաց-ադրբեջանական սահմանի այս հատվածը միշտ էլ եղել է երրկկողմ պետական ռեկետի օջախ. երկու կողմից սահմանապահները գերեվարել են այստեղ եկած հիմնականում որսագողերին և կաշառքի դիմաց բաց թողել: Եվ եթե վերջին տարիներին վրացական կողմում այս գործելաոճը դադարեցվել է, ապա ադրբեջանական սահմանապահները շարունակում են աշխատել նույն ոգով:

Работники Государственной пограничной службы Азербайджана арестовали шестерых граждан Грузии, трое из которых оказались этническими армянами. По информации азербайджанских СМИ, граждане Грузии были арестованы из-за «нарушения государственной границы Азербайджана с помощью надувной резиновой и металлической лодок».
Граждане Грузии Зураб Хихитиашвили, Нодар Гогиладзе, Валерий Забиев, Эдуард Арзумов, Сергей Лехандян и Миша Саргсян были задержаны на Зандарском озере (водохранилище), находящемся на грузино-азербайджанской границе. По информации агентства «1ньюз.аз», в связи с данным инцидентом «проводятся следственные мероприятия».
Отметим, что озеро Зандари (азербайджанское название – Зандаргел) находится на грузино-азербайджанской границе, в 15 километрах от государственной границы Республики Армения. Данное озеро, как и находящийся по соседству с ним грузинский монастырский комплекс Давид Гареджи, со времен СССР были разделены между Грузией и Азербайджаном. Озеро Зандари, имея длину в 2 километра и ширину в 1,5 километра, почти симметрично разделено между двумя странами.
Разногласия между двумя государствами по вопросу делимитации и демаркации государственной границы в основном связаны с данным участком границы. Так как эта территория имеет культурную и историческую важность для Грузии, Тбилиси желает обменять ее на другую. Баку отказывается обменивать территорию из-за стратегической важности расположенных там высот, которые возможно также использовать против Армении. Данная территориальная проблема стала причиной того, что Грузия и Азербайджан до сих пор не делимитировали свои государственные границы.
По словам местных жителей, озеро представляет большой интерес среди грузинского населения. Оно является известной туристической стоянкой для паломников, направляющихся в монастырский комплекс Давид Гареджи. Для другой значительной части населения – местом рыболовства и охоты. По рассказам местного населения, в этот сезон изо всех частей Грузии сюда съезжаются любители птичьей охоты, так как именно на Зандарском озере и отдыхают перелетные стаи летящих на юг птиц. Распространена также охота на кабанов.
По словам представителей населения Гардабанского региона Грузии, проживающего рядом с этим озером, после развала СССР данный участок грузино-азербайджанской границы всегда был очагом двустороннего государственного рэкета. Пограничники с двух сторон границы всегда брали в плен приходящих сюда охотников и за взятку отпускали их. И если в последние годы поведение грузинских пограничников претерпело изменения и они отказались от подобной практики, то их азербайджанские коллеги все еще продолжают работать в том же духе.