Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին կմասնակցի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի երդման արարողությանը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի երդման արարողությանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան կժամանի ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստի միջև նախօրեին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ երկկողմ փոխայցելությունների շնորհիվ Իրանի և Հայաստանի հարաբերություններում բնականոն զարգացում է տեղի ունենում:
ՀՀ ԱԳ նախարարը տարածաշրջանային խնդիրների քննարկման ենթատեքստում բարձր է գնահատել ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը:
Նշենք, որ ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստը Երևան կատարած այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և ԱԳ փոխնարար Շավարշ Քոչարյանի հետ, այցելել Երևանի պետական համալսարան և Գիտությունների ազգային ակադեմիա:
Իրանի ԱԳՆ. Հայ-իրանական քաղաքական հարաբերությունները գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա
Սփյուռքի նախարարը՝ ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցչին. Հայ-իրանական հարաբերություններում իրանահայերը առանձնատուկ տեղ են գրավում

Глава МИД ИРИ Али Акбар Салехи примет участие в церемонии инаугурации президента Армении Сержа Саргсяна
Для участия в церемонии инаугурации президента Армении Сержа Саргсяна в Армению прибудет министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи. Об этом, как передает иранское официальное информационное агентство «ИРНА», было отмечено на встрече , прошедшей накануне между главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном и пресс-секретарем МИД ИРИ Рамином Мехманпарастом.
Глава МИД Армении отметил, что двусторонние визиты обеспечивают атмосферу нормального развития армяно-иранских отношений.
В контексте обсуждения региональных проблем Эдвард Налбандян высоко оценил взвешенную позицию Ирана по карабахскому урегулированию.
Отметим, что в рамках визита в Ереван официальный представитель МИД Ирана Рамин Мехманапараст провел встречи с министром диаспоры Грануш Акопян, замминистра иностранных дел Шаваршем Кочаряном, посетил Ереванский государственный университет и Национальную академию наук РА.