«Ռուսաստանի հետ բանակցությունները ավարտական փուլում են, մի քանի օրից կասենք»: Այս մասին այսօր կառավարությունում լրագրողներիի հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` անդրադառնալով գազի գնի 30 տոկոսի սուբսիդավորմանը:
Նախարարը հաստատեց, որ խոսքը մոտ 150 մլն դոլարի մասին է, իսկ թե արդյոք «ՀայՌուսգազարդի»՝ ՀՀ կառավարությանը պատկանող 20% բաժնեմասը կտրվի «Գազպրոմին», Ա.Մովսիսյանը մի քանի անգամ կրկնեց. «Բանակցությունները կավարտվեն, վերջնական կասենք»:
Ինչ վերաբերում է գազի գնի թանկացմանը զուգահեռ շղթայական թանկացումներին, նախարարը նշեց, որ գազի գնի թանկացումն իրենցից կախված չի։ «Գազի գինը մեզանից կախված չի, ուրիշ երկրի արտադրանք է, որը իրացնում է իր ընդունած կանոններով»,- ընդգծեց Ա.Մովսիսյանը:
Անդրադառնալով Որոտանի ՀԷԿ-ին, Ա.Մովսիսյանը նշեց, որ այս պահին դեռ նորություն չունեն, սակայն դրանով հետաքրքրվում են թե ամերիկացիները, թե ռուսները: «Ռուսները միշտ էլ հետաքրքրվում են»,- նկատեց նա:

Глава Минэнерго Армении подтвердил, что идут переговоры о субсидировании 30% стоимости газа
«Переговоры с Россией находятся в завершающей стадии, и через несколько дней мы скажем». Об этом в ходе брифинга заявил министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян, касаясь субсидирования правительством 30% цены на газ.
Министр подтвердил, что речь идет о сумме примерно в 150 млн долларов. Что касается вопроса о передаче «Газпрому» принадлежащих правительству Армении 20% акций компании „АрмРосгазпром", то Армен Мовсисян повторил: «Мы окончательно заявим об этом как только переговоры завершатся».
Касаясь подорожания цен параллельно с повышением цен на газ, министр подчеркнул, что рост цен на газ не зависит от них. «Цены на газ не зависят от нас, это продукция другой страны, которую она реализует по принятым правилам», – добавил Армен Мовсисян.
Что касается Воротанской ГЭС, то министр заявил, что к данному моменту ничего нового по этой части нет, однако Воротанской ГЭС интересуются США и Россия. «Россию она всегда интересовала», – добавил Армен Мовсисян.