Հոկտեմբերի 9-ին կնշվի Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օրը
Ամեն տարի մի շարք երկրներ նշում են իրենց լեռների և լեռնագնացների օրը, կան նաև լեռնագնացությանը նվիրված միջազգային օրեր:
Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան ԱՄՆ-ի, Բեյրութի և այլ երկրների հայ լեռնագնացների հետ համատեղ որոշել են ամեն տարի հոկտեմբերի 9-ը նշել որպես Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օր: Ինչու՞ է ընտրվել հոկտեմբերի 9-ը:
Շատերը տեղյակ են, որ 1829-ի հոկտեմբերի 9-ին (հին տոմարով` սեպտեմբերի 27-ին) Դորպատի (այժմ` Տարտու) համալսարանի պրոֆեսոր Ֆ.Պարրոտի արշավախմբի հետ Խաչատուր Աբովյանն առաջին անգամ վերելք է կատարել Արարատ լեռան գագաթը:
Հոկտեմբերի 9-ը Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օր սահմանելու նպատակով Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան պաշտոնական նամակով դիմել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանը:

Федерация альпинизма и горного туризма Армении совместно с армянскими альпинистами из Ливана, США и других стран решила провозгласить 9 октября Днем гор и альпинистов Армении. Об этом сообщает пресс-служба Федерации.
Дата выбрана не случайно: многим известно, что 9 октября 1829 года Хачатур Абовян в составе экспедиции во главе с профессором Дерптского (ныне Тартуского) университета Ф.Паррота впервые покорил гору Арарат.
С целью провозглашения 9 октября Днем гор и альпинистов Армении Федерация с официальным письмом обратилась в министерство спорта и по делам молодежи РА.