Արտակ Դավթյան. 2014թ.-ի բյուջեն իրատեսական է և միտված աղքատության նվազեցմանը
«Մեր տարածաշրջանում տեղի են ունենում հետաքրքիր իրադարձություններ՝ մեր հարևան երկրներում տեղի ունեցան կարևոր քաղաքական իրադարձություններ՝նախագահական ընտրություններ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական զարգացումներին ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Դավթյանը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ, ինչը նշանակում է, որ ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում որոշակի զարգացումներ կարող են տեղի ունենալ:
Անդրադառնալով ներքաղաքական իրավիճակին նա նշեց, որ այժմ ամենակարևոր իրադարձությունը բյուջետային քննարկումներ են, այդ թվում պետական պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացման հետ կապված հարցերը:
«Բոլորի աշխատավարձերը, այդ թվում պատգամավորների աշխատավարձերը, պետք է բարձրացնեն: Եթե իմ գործընկերները պատրաստ են հրաժարվել իրենց աշխատավարձերից, ապա ես էլ եմ պատրաստ հրաժարվել իմ աշխատավարձից և այդ գումարները ուղղել մշակութային ոլորտին և հաշմանդամներին օգնելուն»,-նշեց Ա. Դավթյանը:
Պատասխանելով գործազուրկներին նպաստներից զրկելու հարցին Դավթյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ մշակվում է նոր քաղաքականություն՝ հետևանքների հաղթահարումից անցում է կատարվում դեպի պատճառների վերհանումը և գործազուրկներին աշխատանքով ապահովելուն:
Ա. Դավթյանը նշեց, որ 2014թ.-ի բյուջեն միտված է նվազեցնել աղքատության մակարդակը և դուրս հանել մարդկանց աղքատության կարգավիճակից:
«Այս տարվա բյուջեն իրատեսական բյուջե է, սակայն կան որոշ պատմագավորներ, որոնք չեն կիսում այդ տեսակետը, դա էլ կարծիքների բազմազանության մասին է խոսում»,-ասաց Ա. Դավթյանը:

Артак Давтян: Бюджет на 2014 год является реалистичным и нацелен на снижение уровня бедности
«В нашем регионе имеют место интересные события: в соседних странах произошли важные политические события – президентские выборы», – об этом заявил на встрече с журналистами депутат фракции Республиканской партии Армении Артак Давтян, комментируя внутри- и внешнеполитические развития.
По его словам, в Азербайджане прошли президентские выборы, а это означает, что в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта могут произойти определенные развития.
Касаясь внутриполитической ситуации, парламентарий отметил, что пока самым главным событием являются обсуждения проекта госбюджета на 2014 год, а также вопросы, связанные с повышением зарплат государственных чиновников.
«Должна повысится зарплата всех, в том числе и депутатов. Если мои коллеги готовы отказаться от своей зарплаты, то я тоже готов это сделать, а эту сумму направить на развитие культурной сферы и помощь инвалидам», – подчеркнул Артак Давтян.
Касаясь вопроса о лишении пособий безработным, депутат заявил, что в этом направлении разрабатывается новая политика и делается переход от преодоления последствий к выявлению причин и обеспечению безработных рабочими местами.
По словам Артака Давтяна, госбюджет на 2014 год нацелен на снижение уровня бедности. «Этот бюджет является реалистичным, однако некоторые депутаты не разделяют это мнение. Это говорит о плюрализме мнений»,– резюмировал он.