«Յուքոմ»-ը կդառնա Հայաստանում բջջային կապի չորրորդ օպերատորը
«Յուքոմ» ընկերությունը կդառնա Հայաստանում բբջային կապի ծառայություն մատուցող չորրորդ ընկերությունը` «ԱրմենՏել», «Վիվա Սելլ», «Օրանժ» ընկերություններից հետո:
Այսօր Հանրային ծառայություններիը կարգավորող հանձնաժողի կայանալիք նիստում նախատեսվում է «ՅՈՒՔՈՄ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը տրամադրել ռադիոհաճախականությունների հատվածի օգտագործման թույլտվություն:
Ըստ որոշման նախագծի, թույլտվությունն ուժի մեջ է մտնում 2013 թվականի նոյեմբերից, ուժի մեջ կլինի մինչև 2018 թվականի օգոստոսի 6-ը:
Ինչպես տեղեկանում ենք հանձնաժողովի պաշտոնական էջից, թույլտվությունն ուժի մեջ մտնելու պահից թույլտվություն ունեցող անձին իրավունք է տրվում և պարտավորեցվում `
.Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հանրային շարժական կապի ծառայությունների մատուցման համար օգտագործել 801-811ՄՀց/842-852ՄՀց, հաղորդման (ընդունման) ռադիոհաճախակա-նությունների հատվածը,
. մեկ տարվա ընթացքում ապահովել Երևան քաղաքի և հարակից հիմնական համայնքներում լայնաշերտ ինտերնետային բացօթյա ծածկույթ,
. երկու տարվա ընթացքում ապահովել Հայաստանի Հանրապետության միջպետական մայրուղիների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերի առնվազն 80 տոկոսում լայնաշերտ ինտերնետային բացօթյա ծածկույթը, ընդ որում այն պետք է ներառի Սևան, Ծաղկաձոր, Ջերմուկ, Դիլիջան քաղաքների տարածքները, Երևան քաղաքը՝ Դիլիջան, Ծաղկաձոր և Սևան քաղաքներին միացնող մայրուղիներն ամբողջությամբ, ինչպես նաև Երևան քաղաքը Ջերմուկ քաղաքին միացնող մայրուղու 95 տոկոսը
.մինչև 2015 թվականի հունվարի 1-ը թույլտվությունն ունեցող անձը հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի կառուցման ընթացքում, էլեկտրամագնիսական համատեղելիությունն ապահովելու նպատակով պարտավոր է համագործակցել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հետ և այլն:
Նշենք, որ այս պահին ընկերությունը մատուցում է գերարագ սիմետրիկ ինտերնետի, IP հեռուստատեսության, ֆիքսված թվային հեռախոսակապի ու այլ ծառայություններ:

В Армении появится четвертый оператор мобильной связи
В Армении появится четвертый оператор мобильной связи –компания Ucom. На армянском рынке уже действуют три оператора сотовой связи – компании «АрменТел», VivaCell-MTS  и Orange Armenia.
Согласно проекту решения Комиссии по регулированию общественных услуг Армении, компании предоставляется лицензия напредоставление услуг мобильной связи на части радиочастотного спектра. Лицензия вступает в силу с ноября 2013 года и будет действовать до 6 августа 2018 года.
Согласно информации, размещенной на официальном сайте КРОУ Армении, с момента вступления лицензии в силу компания обязуется:
- использовать радиочастоты 801-811 МГц и 842-852 МГц для предоставления услуг мобильной связи на территории Армении;
-в течение года обеспечивать открытое покрытие широкополосного беспроводного интернета в Ереване и прилегающих территориях;
-в течение двух лет обеспечивать покрытие широкополосного беспроводного интернета 80% районов и основных магистралей республики, в том числе и городов Севан, Цахкадзор, Джермук, Дилижан, а также магистрали, соединяющие Ереван с этими городами, и обеспечить покрытие на 95% магистрали, соединяющей города Ереван и Джермук.
- в ходе строительства коммуникационной сети компания, имеющая лицензию до 1 января 2015 года, с целью обеспечения электромагнитной совместимости, обязана сотрудничать с министерством обороны Армении и т.д.
Отметим, в настоящее время компания Ucom (Universal Communications, универсальная связь) предоставляет следующие услуги: сверхскоростной симметричный интернет, IP телевидение, фиксированная цифровая телефонная связь и др.