Մինչև հունվարի 17-ը «ՀայՌուսգազարդ»-ի 20 տոկոս բաժնետոմսերը կանցնեն «Գազպրոմ»-ին
Ղեկավարվելով 2013թ. դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջև «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրի 1-ին հոդվածի դրույթով, ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և ՌԴ «Գազպրոմ» ԲԲԸ միջև կնքվող «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի առուվաճառքի պայմանագրի նախագծին, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին լիազորել ստորագրել այն:
Նշված համաձայնագրի 1-ին հոդվածի դրույթի համաձայն մինչև 2014թ. հունվարի 17-ը ՀՀ կառավարությունը պետք է ապահովի բաժնետոմսերի առուվաճառքի պայմանագրի կնքումը:
Համաձայնագրի և պայմանագրի համաձայն «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալում ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող 20,0007 տոկոս բաժնեմասը` 12600000 հատ սովորական անվանական բաժնետոմսերի փաթեթը 63,333.9 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով օտարվում է ՌԴ «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ին:

«Газпром» купит 20% акций «АрмРосгазпрома» до 17 января
Руководствуясь положением ст.1 подписанного 2 декабря 2013 года в Ереване «Соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества „АрмРосгазпром”», правительство Армении одобрило проект договора между министерством энергетики и природных ресурсов страны и ОАО "Газпром" о купле-продаже акций ЗАО "Армросгазпром" и уполномочило министра энергетики и природных ресурсов подписать его.
Согласно положению ст.1 данного соглашения, до 17 января 2014 года правительство РА должно обеспечить подписание договора о купле-продаже акций.
По соглашению и договору, министерство энергетики и природных ресурсов Армении передает в собственность «Газпрома» пакет 12600000 обыкновенных именных акций ЗАО «АрмРосгазпром», в совокупности составляющий 20,0007% уставного капитала, общей стоимостью 63,333.9 млн драмов.