«Սերբիան սատարում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հիմնախնդրի հետ կապված տեսակետներն ու դիրքորոշումները, որոնք համանախագահներն են դավանում: Մենք լիարժեք սատարում ենք մադրիդյան սկզբունքները»,- ասուլիսում ասաց Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Իվան Մրկիչը:
Նշենք, որ նախքան ասուլիսը ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Սերբիայի ԱԳ նախարարը հանդիպել էին, քննարկել տարբեր հարցեր:
Նա նշեց նաև, որ Սերբիան երախտապարտ է Հայաստանին իր դիրքորոշման վերաբերյալ Կոսովոյի հարցում: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն էլ ասաց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով, համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքների և հիմունքների հիման վրա:
Խոսելով Սերբիայի և Կոսովոյի միջև ընթացքող բանակցությունների մասին, Է. Նալբանդյանը սերբերին հաջողություններ մաղթեց այդ գործընթացում:

Глава МИД Сербии: Официальный Белград полностью поддерживает Мадридские принципы
«Сербия поддерживает мнения и позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахской проблеме. Мы полностью поддерживаем Мадридские принципы»,– об этом на пресс-конференции в Ереване заявил министр иностранных дел Сербии Иван Мркич.
Отметим, что до пресс-конференции состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Сербии Эдварда Налбандяна и Ивана Мркича.
По словам главы внешнеполитического ведомства Сербии, официальный Белград благодарен Армении за позицию в косовском вопросе.
В свою очередь Эдвард Налбандян подчеркнул, что карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем.