Իրանի հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչը Ադրբեջանի նախագահի առաջ պայման է դրել
Իրանի Արդաբիլ նահանգում հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի ներկայացուցիչ իմամ-ջոմե Հասան Ամելին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Իրան կատարած այցի առնչությամբ հանդես եկել հայտարարությամբ, որում պայման է դրել Ալիևի առաջ: Այս մասին գրում է ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթը:
«Իլհամ Ալիևի՝ Իրան կատարած այցն այն ժամանակ օգտակար կլինի, եթե Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարությունը հեռանա Իսրայելից, մի կողմ թողնի իրանաֆոբիան ու կրոնի նկատմամբ ֆոբիան, ազատ արձակի միայն կրոնական արժեքների պաշտպանության համար ձերբակալված անձանց»,-հայտարարել է Հասան Ամելին:
Նշենք, որ այսօր ադրբեջանական «Հաքքին.ազ» կայքը հայտնել է, որ մոտ օրերս Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը պաշտոնական այցով կմեկնի Բաքու:
«Հետաքրքիր է, որ Լիբերմանի այցը տեղի է ունենում նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Իրան կատարած այցից անմիջապես հետո: Ադրբեջանի՝ Իսրայելի հետ համագործակցությունը միշտ իրանական կողմի մոտ դժգոհություն է առաջացրել»,-նշում է կայքը:

xxxxIran’s spiritual leader’s representative sets condition for President of Azerbaijan
Imam Hassan Juma Ardabil Ameli, representative of Iran's spiritual leader Ayatollah Ali Khamenei, in connection with the visit of Azerbaijani President Ilham Aliyev to Iran made a statement in which he set conditions in front of Aliyev, Azerbaijani newspaper Azadlig writes.
"Aliyev's visit to Iran will be useful only if the Government of Azerbaijan seriously alienates from Israel, refuses Iranofobia, as well as phobias against religions, releases those detained for the protection of religious values," Hasan Ameli stated.
Today the Azerbaijani news portal "Haqqin.az" have noted that in upcoming days, the Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman, will pay an official visit to Baku. According to a source in the Israeli Foreign Ministry, Mr. Lieberman, together with a large delegation, is to visit Baku on April 30, if "no extraordinary event occurs."
"The fact that Lieberman's visit takes place shortly after the visit of President Ilham Aliyev to Iran catches the eye. Azerbaijan's cooperation with Israel has always displeased the Iranian side," the portal notes.