Իրանի հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչը Ադրբեջանի նախագահի առաջ պայման է դրել
Իրանի Արդաբիլ նահանգում հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի ներկայացուցիչ իմամ-ջոմե Հասան Ամելին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Իրան կատարած այցի առնչությամբ հանդես եկել հայտարարությամբ, որում պայման է դրել Ալիևի առաջ: Այս մասին գրում է ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթը:
«Իլհամ Ալիևի՝ Իրան կատարած այցն այն ժամանակ օգտակար կլինի, եթե Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարությունը հեռանա Իսրայելից, մի կողմ թողնի իրանաֆոբիան ու կրոնի նկատմամբ ֆոբիան, ազատ արձակի միայն կրոնական արժեքների պաշտպանության համար ձերբակալված անձանց»,-հայտարարել է Հասան Ամելին:
Նշենք, որ այսօր ադրբեջանական «Հաքքին.ազ» կայքը հայտնել է, որ մոտ օրերս Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը պաշտոնական այցով կմեկնի Բաքու:
«Հետաքրքիր է, որ Լիբերմանի այցը տեղի է ունենում նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Իրան կատարած այցից անմիջապես հետո: Ադրբեջանի՝ Իսրայելի հետ համագործակցությունը միշտ իրանական կողմի մոտ դժգոհություն է առաջացրել»,-նշում է կայքը:

Представитель Духовного лидера Ирана выдвинул условие президенту Азербайджана И. Алиеву
Представитель Духовного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи – имам-джума Ардебиля Хасан Амели – в связи с визитом президента Азербайджана в Исламскую Республику выступил с заявлением, в котором выдвинул ряд условий Ильхаму Алиеву. Об этом пишет азербайджанская газета «Азадлыг».
«Визит Ильхама Алиева в Иран будет полезным в том случае, если правительство Азербайджана серьезно отдалится от Израиля, также откажется от иранофобии, фобии против религии и освободит из тюрем лиц, осужденных за защиту религиозных ценностей», – заявил Хасан Амели.
Отметим, что сегодня азербайджанский новостной портал «Хаккин.аз» сообщил, что в ближайшие дни министр иностранных дел Израиля Авигдор Либерман совершит официальный визит в Баку. По словам источника в МИД Израиля, Либерман в сопровождении большой делегации отправится в Баку 30 апреля, если «не произойдет никаких чрезвычайных событий».
«Привлекает внимание тот факт, что визит Либермана совершается вскоре после визита президента Ильхама Алиева в Иран. Сотрудничество Азербайджана с Израилем всегда вызывало недовольство иранской стороны», – отмечает портал.
Каковы истинные цели визита президента Азербайджана в Иран? Интервью с востоковедом А. Исраеляном
Азербайджанские СМИ исказили информацию о визите И. Алиева в Иран и выдумали некоторые заявления Али Хаменеи