Հայերը ուժեղ ժողովուրդ են, իսկ ադրբեջանցի զինծառայողները բանակին պատրաստ չեն. «Գորշ գայլ» գումարտակի հրամանատար
«Վերջերս հերոսությունը վատ սովորույթի է վերածվել: Ես Ռամիլ Սաֆարովին հերոս չեմ համարում: Իրականում, նույնիսկ Մուբարիզ Իբրահիմովին հերոս չեմ համարում: Քանի որ նա խախտել էր կանոնադրությունը և զորամասը վտանգի տակ թողել»: Այս մասին, ինչպես հայտնում է ադրբեջանական «Oxu.az» կայքը, «Interpress.az»-ի հետ զրույցում ասել է Ղարաբաղի պատերազմի մասնակից, «Գորշ գայլ» գումարտակի հրամանատար Նուրեդդին Խոջան:
Անդրադառնալով հարցին, թե Իբադ Հուսեյնովը, ով իբր սպանել է Մոնթե Մելքոնյանին, պայքարում է ազգային հերոսի պատվավոր կոչում ստանալու համար՝ Նուրեդդին նշել է, որ «եթե պարտված բանակի կենդանի մարդը ազգային հերոսի կոչում է ուզում, կամ այդ մարդու գլխի հետ ինչ-որ բան այն չէ, կամ էլ նա անխիղճ է»:
Նրա խոսքերով՝ 20 տարի է, ինչ Հուսեյնովի եղբայրը իշխող պաշտոնի է, հարուստ է և ուզում է նրան ազգային հերոս դարձնել:
Նուրեդդին Խոջան նշում է, որ այսօր բոլորը, նույնիսկ պատերազմ չտեսածները, պատերազմից են խոսում: Պատմում են, թե 60 հազար պատերազմի վետերան կա. «Ես պատերազմում նույնիսկ 60 հազար մարդ չտեսա»:
Խոջան նաև խոստովանել է, որ պատերազմի ժամանակ հայ երեխաների են սպանել: Նրա խոսքերով՝ պատերազմում զինվորները չեն պարտվել, այլ ադրբեջանական բանակը, Ադրբեջանի քաղաքական վերնախավը և հրամանատարները:
Հարցին, որ «Չինգիզ Մուստաֆաևը նկարահանել էր մարտը, իսկ Չինգիզին ո՞վ էր նկարահանում», Խոջան պատասխանել է, որ այդքան կռվել է, բայց երբևէ նկարահանողների չի տեսել. «Զինվորը խրամատից չէր կարողանում դուրս գալ, օպերատոր որտեղի՞ց էին գտնում: Թե Չինգիզին ով էր նկարում, չգիտեմ: Գալիս էին` 5-6 երեխա հավաքում մի տեղ, մի քանի գնդակ կրակում օդ: Լավ էր, որ այն ժամանակ բջջային հեռախոսներ չկային: Թե չէ կորած էինք»:
Նա նշել է նաև, որ Կովսականի իրադարձությունների ժամանակ Իրանն օգնել է ադրբեջանցիներին:
Հարցին, թե արդյոք հայերը վախկոտ ժողովուրդ են, Խոջան նշել է. «Եթե հայերը վախկոտ են, ապա մե՞նք ինչ ենք»: Նրա խոսքերով՝ հայերը ուժեղ ժողովուրդ են: Պետք է ընդունել իրականությունը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի բանակում հաճախակի տեղի ունեցող ինքասպանության դեպքերին, նա նշել է, որ զինծառայողները ոչ հոգեպես, ոչ էլ ֆիզիկապես պատրաստ չեն, այդ պատճառով էլ չեն կարողանում դիմանալ:

Командир отряда «Боз гурд»: Армяне – сильный народ, а азербайджанские солдаты ни физически, ни психологически не готовы к армии
13:21 18/04/2014
«В последнее время героизм стал плохой традицией. Рамиля Сафарова я героем не считаю. В реальности я и Мубариза Ибрагимова не считаю героем, так как он нарушил устав и оставил воинскую часть в опасности», – заявил участник карабахской войны, командир отряда «Боз гурд» («Серые Волки») Нуреддин Ходжа в интервью «Interpress.az», которое передает азербайджанский новостной портал «Oxu.az».
Напомним, что Мубариз Ибрагимов был членом диверсионной группы, совершившей нападение на позиции Армии обороны НКР близ села Чайлу Мартакертского района. В результате диверсионной вылазки Азербайджана с армянской стороны погибли 4 военнослужащих, еще 4 получили ранения. Диверсанты сбежали, оставив на поле боя тело Мубариза Ибрагимова.
Говоря о том, что Ибад Гусейнов, который уверял, что якобы убил армянского командира Монте Мелконяна, и был неоднократно уличен во лжи даже ветеранами-азербайджанцами, стремится получить звание народного героя, Н.Ходжа отметил, что, «когда живой человек проигравшей армии хочет получить звание народного героя, либо с его головой что-то не то, либо у него нет совести».
По его словам, уже 20 лет брат Гусейнова занимает руководящую должность, имеет большие деньги и хочет сделать его народным героем.
Он отмечает, что сегодня все, даже те, кто не видел войну, говорят о ней. Рассказывают, что есть 60 тысяч ветеранов войны: «Даже на войне я не видел 60 тысяч людей».
Ходжа также признался, что во время войны они убивали армянских детей. По его словам, войну проиграли не солдаты, а армия Азербайджана, политическая элита и командиры.
На вопрос: «Чингиз Мустафаев снимал бой, это понятно. А кто снимал Чингиза?», Нуреддин Ходжа ответил, что он много сражался, но никогда не видел снимающих репортеров.
«Солдаты не могли выходить из окопов, откуда мог взяться оператор? Кто снимал Чингиза, не знаю. Приходили, собирали 5-6 детей и несколько раз стреляли в воздух. Хорошо, что тогда мобильных телефонов не было, а то бы мы пропали», – рассказывает Ходжа.
Он отмечает, что во время событий в Ковсакане Иран помогал азербайджанцам.
На вопрос о том, являются ли армяне трусами, Ходжа отметил: «Если армяне трусы, то мы тогда кто?» Он подчеркнул, что армяне сильный народ и надо признать действительность.
Анализируя частые случаи суицида в рядах армии Азербайджана, Ходжа отметил, что солдаты ни физически, ни психологически не подготовлены к армии и поэтому не могут все это выносить.