Այսօր Հայաստանի աշխատաշուկան այն շունչը չունի, ինչ կար խորհրդային տարիներին. Գագիկ Մակարյան
«Հայաստանի աշխատաշուկան բավականին տարբերվում է այլ երկրների աշխատաշուկաներից և ունի որոշակի առանձնահատկություններ»,-այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Նրա խոսքերով` այսօր աշխատաշուկան այն շունչը չունի, ինչ կար խորհրդային տարիներին:
«Այսօր «քիչ աղմկոտ» աշխատաշուկա ունենք, արդյունաբերական խոշոր ձեռնարկությունները հիմնականում գտնվում են մարզերում, դրանց աշխատողների թվաքանակը փոքր է՝ մոտ 60 հազար, մոտ 190 հազար մարդ աշխատում է պետական հատվածում, 220 հազար էլ` մասնավոր հատվածում: Ստացվում է, որ զբաղվածության տեսանկյունից զգալի մասը բաժին է ընկնում փոքր բիզնեսին, մինչդեռ շատերի մոտ այն տեսակետն է, որ խոշորներն են ապահովում»,- ասաց Գ.Մակարյանը:
Ըստ նրա, փոքր բիզնեսը փոքր ներդրում ունի բյուջեում, իսկ խոշոր բիզնեսը կարող է բյուջեում էական դերակատարություն ունենալ, բայց աշխատաշուկայում փոքր մասնաբաժին կազմել:
Ինչ վերաբերում է գործատու-աշխատող հարաբերություններին, Գ.Մակարյանը նշեց, որ պետք է հավասար մրցակցություն ապահովել, քանի որ բոլոր խնդիրները գալիս են անհավասար մրցակցությունից: Արդյունքում, բիզնեսը չի կարողանում մրցակցել և գործատուն փորձում է ստվերային աշխատուժի միջոցով ինչ-որ խնդիրներ լուծել: Նա միաժամանակ նշեց, որ միջազգային կառույցների կողմից իրականացված հետազոտությունների արդյունքում, ստվերային աշխատուժը Հայաստանում կազմում է ընդամենը 20%: Դա խոսում է այն մասին, որ ձեռնարկատերերն այնքան էլ անբարեխիղճ չեն և ստվերային աշխատուժի հաշվին մեծ եկամուտներ չեն ձգտում ապահովել:
«Այդ 20 տոկոսը խոսում է այն մասին, որ փոքր բիզնեսը զարգանալու համար ընդամենը չնչին իմպուլսի կարիք ունի»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով հաջորդ խնդրին, Գ.Մակարյանը նշեց, որ Հայաստանում աշխատանքային պայմանագրեր կնքելու մշակույթը ձևավորված չէ, քանի որ գործատուն հաճախ չի պատկերացնում, թե չգրանցված աշխատողի դեպքում ինչ խնդիր կարող է ունենալ, աշխատողները նույնպես չեն պատկերացնում, թե ինչ սոցիալական օգուտներ կարող են ունենալ օրինական պայմանագիր ունենալու դեպքում: Որպես թարմ օրինակ Գ.Մակարյանը մատնանշեց պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի խնդիրը. մարդիկ իրենք են գործատուներին դիմում, որ իրենց չգրանցեն, որպեսզի իրենց աշխատավարձից պահումներն չարվեն:
«Գործատուների վերաբերմունքը կուտակայինին նույնպես բացասական է: Մենք գտնում ենք, որ այդ ռեֆորմը վաղաժամկետ է: Եվ ես բազմիցս ասել եմ, որ նոր Կառավարությունը ոչ թե պետք է խոշոր ռեֆորմներով հրապուրվի, այլ առաջին հերթին պետք է լուծի այն խնդիրները, որոնք այսօր մտահոգում են մեր հասարակությունը»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է գործազրկության ցուցանիշներին, Գ.Մակարյանն ասաց, որ պաշտոնական տվյալներով` այն կազմում է 17 տոկոս, բայց Հայաստանում գործազրկության ցուցանիշն իրականում ավելի բարձր է:

Малому бизнесу Армении нужен лишь малый толчок. Развенчан миф о доминировании крупного бизнеса
Рынок труда в Армении существенно отличается от других стран и имеет свою специфику. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
«Сегодня наш рынок труда не столь активен: крупные промышленные предприятия в основном расположены в областях, а число сотрудников этих компаний составляет около 60 тыс. человек, около 190 тыс. человек работает в государственном секторе, а 220 тысяч – в частном. С точки зрения занятости, значительная часть приходится на долю малого бизнеса, между тем бытует мнение, будто большую часть обеспечивает крупный бизнес», – отметил Гагик Макарян.
Вклад малого бизнеса в бюджет, по словам главы Союза работодателей, не столь велик, а крупный бизнес может играть ощутимую роль в бюджете, но иметь малую долю на рынке труда.
Что касается отношений между работником и работодателем, то Гагик Макарян подчеркнул необходимость обеспечения равных условий конкуренции, поскольку все проблемы возникают из-за неравной конкуренции. В итоге бизнес не может выдержать конкуренции, и работодатель пытается путем теневой рабочей силы решать те или иные проблемы, считает он.
Вместе с тем, по словам Гагика Макаряна, согласно исследованиям международных структур, теневой рынок рабочей силы в Армении составляет 20%. «Эти 20% говорят о том, что для развития малого бизнеса нужен лишь незначительный толчок», – отметил он.
Г. Макарян также подчеркнул недостаточный уровень развития в республике культуры заключения трудовых договоров. По его словам, работодатели часто не осознают ответственности, которую влечет не заключение трудовых договоров, а работники нередко не понимают социальных выгод, которые им дает данный документ.
В качестве свежего и наглядного примера он привел случаи, порожденные бойкотируемым Законом РА «О накопительных пенсиях»: сотрудники нередко сами просят работодателей не оформлять их, чтобы избежать выплаты накопительных пенсионных взносов.
«Отношение работодателей к данной пенсионной системе также отрицательное. Мы считаем, что эта реформа преждевременна. Не раз говорилось о том, что новое правительство должно не прельщаться перспективой проведения крупных реформ, а в первую очередь должно решать волнующие общественность проблемы», – сказал Г. Макарян.
Обратившись к показателям уровня безработицы в стране, глава Союза работодателей Армении отметил, что, согласно официальной статистике, эта цифра равна 17%. Однако, считает Г. Макарян, в действительности этот процент выше. По его словам, если люди не работают на регулярной основе, то считать проблему их занятости полностью решенной нельзя.
Депутат парламента Армении Д. Арутюнян: До 30 сентября Закон «О накопительных пенсиях» продолжает действовать
Новый премьер Армении сообщил о временном приостановлении действия обязательного компонента накопительной пенсионной системы
Дельный разговор по выполнению закона о накопительных пенсиях. Помогли ли работодателям Армении разобраться?