Ադրբեջանական լրատվական գործակալությունը խեղաթյուրել է Շվեդիայի ԱԳՆ արձագանքն Արցախում կայանալիք ընտրությունների մասին
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հերթական անգամ դիմել են կեղծարարությունների` խեղաթյուրելով օտարերկրյա պետական կառույցների` Արցախյան թեմատիկային վերաբերող հայտարարությունները` փորձելով այդ կերպ միջազգային հանրության` ադրբեջանական կողմի դիրքորոշումը սատարելու իմիտացիա ստեղծել:
Այս անգամ էլ ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալությունը խեղաթյուրել է Շվեդիայի ԱԳՆ-ի` իր իսկ հարցմանն ուղղված պատասխանն Արցախում սույն թվականի մայիսին անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների առնչությամբ:
Ընդ որում, գործակալության ռուսալեզու բաժնում հրապարակված նյութի բովանդակությունը կեղծված է, ընտրությունները բնութագրված են` որպես «ոչ լեգիտիմ», այնուհանդերձ, նույն լուրի անգլերեն տարբերակում թողնված է Շվեդիայի ԱԳՆ-ի իրական արձագանքը, որտեղ տվյալ ձևակերպումը բացակայում է:
Ադրբեջանական կողմի հարցմանն ի պատասխան` Շվեդիայի ԱԳՆ-ն ընդամենը կոչ է արել Արցախյան հակամարտության կողմերին կրկնապատկել ջանքերը բանակցությունների միջոցով հակամարտությունը կարգավորելու ուղղությամբ` միաժամանակ շեշտելով, թե Շվեդիան իր հերթին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ու համանախագահների ջանքերին այդ գործընթացում: Այնուհետև Շվեդիայի արտաքին գերատեսչությունը հերթական անգամ հիշեցրել է ԵՄ-ի` 2010-ին ու 2012-ին ԼՂՀ-ում ընտրությունների վերաբերյալ նախկինում հնչեցրած հայտարարությունների մասին, որտեղ էլ նշված է, որ տվյալ ընտրությունները չպետք է խոչընդոտեն հակամարտության խաղաղ լուծմանը:

Azerbaijani information agency distorts Foreign Ministry of Sweden’s reaction to parliamentary elections in NKR
The Azerbaijani media have once again falsified the statement of a foreign government agency regarding the topic of Karabakh, attempting to simulate international support for the Azerbaijani side. This time the Azerbaijani information agency APA distorted Foreign Ministry of Sweden’s response to the inquiry about the parliamentary elections in Nagorno Karabakh Republic, which are due to be held in May 2015.
The elections are characterized as ‘illegitimate’ in the Russian-language version of the news published by the Azerbaijani information agency; however, the English version presents the original response of the Foreign Ministry of Sweden, which lacks that wording.
As a response to the inquiry of the Azerbaijani side, the Foreign Ministry of Sweden only called on the sides of Karabakh conflict to double their efforts in order to reach a negotiated settlement of the conflict. It highlighted that Sweden in its turn supports the efforts of OSCE Minsk Group and its co-chairs in that process. The Swedish MFA proceeded with once again reminding about the previous EU statements concerning the elections in NKR in 2010 and 2012. It was noted in that statements that those elections should not obstacle the peaceful settlement of the conflict.
Russian journalist Ivleva doesn’t confirm Azerbaijani propaganda fabrications about refugee from Khojalu
New misinformation from Azerbaijan: Arizona Senate didn’t recognise events in Aghdam in 1992 as ‘genocide’