Այսօր մեկնարկում է Աբովյանի քաղաքապետի թեկնածուների առաջադրումը:
Առաջադրման համար պահանջվող փաստաթղթերը թեկնածուները Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին կարող են ներկայացնել մինչև մայիսի 17-ը, այնուհետ՝ մինչև մայիսի 19-ը կիրականացվի թեկնածուների գրանցումը: Մայիսի 26-ից հունիսի 5-ը քարոզչություն իրականացնելու ժամանակահատվածն է:
Հիշեցնենք, որ Կոտայքի մարզկենտրոնում հունիսի 7-ին համայնքապետի արտահերթ ընտրություններ են նշանակված:
Աբովյանի քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանի լիազորությունները կառավարության՝ ապրիլի 30-ի որոշմամբ վաղաժամկետ դադարեցվել են:
Նույն որոշմամբ սահմանվել է, որ այս որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող 40-օրյա ժամկետի վերջին կիրակի օրը կնշանակվի Աբովյանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրություն: Գուլոյանը նշանակվեց Կոտայքի մարզպետ, իսկ նախկին մարզպետ Արամ Հարությունյանը՝ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ղեկավար:

Сегодня начинается выдвижение кандидатов в мэры города Абовян
Сегодня, 13 мая, начинается выдвижение кандидатов для участия в выборах мэра города Абовян Котайкской области Армении.
Кандидаты могут представить необходимые документы в участковую избирательную комиссию до 17 мая. В период с 17 по 19 мая будет проводиться регистрация кандидатов, предвыборная кампания стартует 26 мая и продолжится до 5 июня. Внеочередные выборы мэра города состоятся 7 июня.
Отметим, что на заседании правительства Армении 30 апреля были досрочно прекращены полномочия мэра Абовяна Карапета Гулояна, ранее назначенного на пост губернатора Котайкской области РА. Напомним, он является зятем бывшего лидера одной из крупнейших политических сил в стране – партии «Процветающая Армения» (ППА) – Гагика Царукяна.
Ранее о готовности участвовать в выборах градоначальника заявили помощник Царукяна Ваагн Геворкян, а также предприниматель Артур Арутюнян, известный как «Палач».