Հայկ Ալումյանին երեկ այդպես էլ թույլ չեն տվել տեսակցել Բուդաղյանի հետ
Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի դեմ մահափորձի գործով ձերբակալված Արա Բուդաղյանի պաշտպանությունը ստանձնելու համար փաստաբան Հայկ Ալումյանը երեկ գիշերը մինչև ժամը 1-ը սպասել է Ազգային անվտանգության ծառայության մոտ, սակայն նրան ներս չեն թողել: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ինքը` Ալումյանը:
«Երեկ մինչև գիշերը ժամը 1-ը սպասել եմ, բայց հնարավորություն չեն տվել տեսակցել Բուդաղյանի հետ: Դիմեցինք Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, եկան արագ արձագանքման ծառայության աշխատակիցը, փորձեց հարթել հարցը, բայց ոչ մի կերպ թույլ չտվեցին», -ներկայացրեց փաստաբանը:
Նրա խոսքով, այսօր էլ ասել են ժամը 10:00-ին ներկայանալ ԱԱԾ, որպեսզի ներգարվվեն որպես պաշտպան, բայց նշված ժամանակից անցել է, բայց դուռը փակ է, չեն ընդունում:
«Քանի դեռ դռան փականը իրենց մոտ է, չարաշահում են: Մի փական տուր իրենց ու իրենք կհամարեն, որ հենց էդպես էլ պետք է լինի, կչարաշահեն», -վրդովված նկատեց փաստաբանը:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը, վկայակոչելով ԱԱԾ լրատվական կենտրոնի տարածած հաղորդագրությունը, տեղեկացրել էր, որ Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի նկատմամբ կատարված մահափորձի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հուլիսի 3-ին. ձերբակալվել են ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի բնակիչներ՝ Գարեն Ռոմիկի Աթաջանյանը , Հենրիկ Շահենի Ավագյանը և Գորիս քաղաքի բնակիչներ՝ Վիտալի Վլադիմիրի Մինասյանը և Արա Էմիլի Բուդաղյանը:

Defense lawyer Hayk Alumyan was not allowed once again to visit his client Ara Budaghyan this morning. Budaghyan was detained on suspicion of being involved in the attempted murder of Suren Khachatryan, Governor of Armenia’s Synuk province, in May 2015.
Lawyer Hayk Alumyan told Panorama.am that last night he waited until 1 pm outside the building of the National Security Service (NSS) of Armenia so as meet with A. Budaghyan, but he was not allowed to do so. The lawyer said he was promised that he could see Budaghyan at 10 am today.
As was reported, National Security Service (NSS) officers detained yesterday on July 3 four men suspected of involvement in the attempted murder of Syunik governor Suren Khachatryan. Panorama.am learned from NSS Investigative Department that the detained suspects are Garen Aghajanyan and Henrik Avagyan, both residents of the city of Kapan in Syunik province, as well as Vitaly Minasyan and Ara Budaghyan from the city of Goris.