Ծառայության մեջ աչքի ընկած զինծառայողներին Սեյրան Օհանյանը խրախուսական նվերներ է հանձնել (լուսանկարներ)
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանի, 3-րդ բանակային զորամիավորման հրամանատար գեներալ-մայոր Օնիկ Գասպարյանի և բարձրաստիճան այլ զինվորականների ուղեկցությամբ օգոստոսի 7-ից 8-ը հերթական շրջայնցն է կատարել հանրապետության հյուսիսարևելյան սահմանագոտում: Այս մասին հայտնում են ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Սահմանագոտում տեղակայված զորամասերում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը տեղում ծանոթացել է ծառայության կազմակերպմանը, զինծառայողների մարտական ու մասնագիտական պատրաստությանը, սոցիալ-կենցաղային պայմաններին և իրականացվող շինարարական աշխատանքներին: Ստուգվել է նաև զորամասերի զինվորական ճաշարանների շենքային և սանիտարահիգիենիկ վիճակը, զինծառայողների սննդի որակն ու չափաբաժինները:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը եղել է նաև մարտական հենակետերում, տեղում ծանոթացել է ամրաշինական և ինժեներական կառույցների հուսալիությանը, ստուգել է մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների պարտականությունների իմացությունը, շրջել է խրամատներում և կատարել է սահմանագծի դիտարկում: Ծառայության մեջ աչքի ընկած և իրենց պարտականություններին լավագույնս տիրապետող զինծառայողներին Սեյրան Օհանյանը խրախուսական նվերներ է հանձնել:
Հյուսիսարևելյան սահմանագոտի կատարած այցի շրջանակում զորամիավորման և զորամասերի հրամկազմի հետ քննարկվել են մարտական պատրաստությանը, առաջնագծում առկա իրավիճակին, զինծառայողների կենցաղային պայմաններին և ընթացող շինարարական աշխատանքներին առնչվող մի շարք հարցեր: Սեյրան Օհանյանը հրամկազմին տվել է համապատասխան ցուցումներ և հանձնարարականներ` ընթացող աշխատանքներն ըստ սահմանված ժամանակացույցի և առավել արդյունավետ իրականացնելու ուղղությամբ:
Բանակային զորամիավորման ենթակա ստորաբաժանումներից մեկում պաշտպանության նախարարը զրուցել է նաև նորակոչիկների հետ: Ողջունելով և խաղաղ ծառայություն մաղթելով նրանց՝ Սեյրան Օհանյանը կարևորել է զինվորական ծառայությունը յուրաքանչյուր հայ երիտասարդի համար՝ ինչպես հայրենիքի հանդեպ պարտքը կատարելու, այնպես էլ բարոյակամային հատկանիշներ ձեռք բերելու տեսանկյունից:
Հերթական շրջայցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է նաև սահմանամերձ մի շարք համայնքների ղեկավարների և բնակիչների հետ: Ծանոթանալով նրանց խնդիրներին ու մտահոգություններին` Սեյրան Օհանյանը վստահեցրել է, որ պետական սահմանի պահպանությունը հուսալի ձեռքերում է և արվում է ամեն ինչ խաղաղ բնակչության առօրյան առավել անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ:

Министр обороны Армении Сейран Оганян в сопровождении заместителя Начальника Главного Штаба ВС РА, генерал-лейтенанта Айказа Багманяна, командующего третьим армейским войсковым соединением, генерал-майора Оника Гаспаряна и других высокопоставленных военнослужащих 7-8 августа посетил северно-восточную пограничную зону республики. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Сейран Оганян на месте ознакомился с процессом организации службы, боевой и профессиональной подготовкой военнослужащих, социально-бытовыми условиями и проводящимися строительными работами. Были проверены также состояние армейских столовых, организация питания военнослужащих.
Глава оборонного ведомства побывал также на размещенных на приграничной линии опорных боевых пунктах, проверил надежность оборонных и инженерных сооружений, уровень знаний несущими боевое дежурство военнослужащими своих обязанностей, осмотрел окопы. Отличившимся военнослужащим Сейран Оганян вручил поощрительные подарки.
В ходе визита с командным составом были обсуждены вопросы, касающиеся боевой подготовки, ситуации на передовой, бытовых условий военнослужащих и проводящихся строительных работ. С.Оганян дал соответствующие указания и поручения для более эффективной реализации текущих работ.
Министр обороны Армении побеседовал также с призывниками. Поприветствовав их и пожелав им мирной службы, Сейран Оганян отметил важность воинской службы для каждого молодого армянина как с точки зрения выполнения долга перед Родиной, так и приобретения нравственно-волевых качеств.
В рамках визита глава оборонного ведомства также провел встречи с жителями и руководителями ряда приграничных общин. Ознакомившись с волнующими их вопросами, С. Оганян заверил, что защита государственной границы находится в надежных руках и делается все возможное для того, чтобы сделать повседневную жизнь мирного населения еще более безопасной.