ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ՀՀ բանկերի միջև զբաղեցնում է առաջին տեղը բրենդի ճանաչելիությամբ
2015թ. առաջին կիսամյակում «IPM Research» մարքետինգի և հանրային կարծիքի ուսումնասիրման ինստիտուտի անցկացրած «Տեղական շուկայում ՎՏԲ բրենդի ճանաչելիություն» հարցման արդյունքում ՎՏԲ-ն շարունակում է մնալ ամենաճանաչված բրենդը Հայաստանի բանկային շուկայում:
2015թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին Երևանում և Հայաստանի 4 խոշոր քաղաքներում (Վանաձոր, Գյումրի, Արմավիր, Դիլիջան) անցկացվել է հարցում տարբեր տարիքային խմբի 1 200 քաղաքացիների միջև: Հարցումն իրականացվել է պատահական ընտրության հիման վրա: Այս մասին տեղեկացնում են «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հարցման ընթացքում պարզվել է ՎՏԲ բրենդի հանպատրաստից իմացության մակարդակը` Top of Mind-ը (առաջին հանպատրաստից նշումը): Բացի այդ որոշվել է բանկի ընդհանուր հանպատրաստից իմացության, հուշմամբ իմացության մակարդակը և MA Index-ը: Վերջինս բնութագրում է բանկի բրենդի կարգավիճակը, որն այն զբաղեցնում է սպառողի գիտակցությունում մյուս բրենդերի/բանկերի հետ միասին:
Անցկացված հետազոտության արդյունքները ցույց տվեցին, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը շարունակում է պահպանել առաջատարի իր դիրքերը հայաստանյան բանկերի շրջանում, և բրենդի ճանաչելիությամբ զբաղեցնում է 1-ին տեղը 19.3%-ով: Սա Top of Mind ցուցանիշի վերջին տարիների ամենաբարձր մակարդակն է:
Վերջին 6 ամիսների ընթացքում գրանցվել է նաև այնպիսի հիմնական ցուցանիշների աճ, ինչպիսիք են հանպատրաստից իմացությունը, հուշմամբ իմացությունը, ընդհանուր հանպատրաստից իմացությունը և Երևանում, և մարզերում: Բանկը նաև առաջատարն է շուկայում բանկային ծառայությունների ոլորտում հաճախորդների զանգվածային քանակով` հարցվածների ավելի քան մեկ երրորդը ներկայումս օգտվում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ծառայություններից: ՎՏԲ բերնդը վստահորեն զբաղեցնում է առաջին տեղը նաև հուսալիության ցուցանիշով:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յու. Գուսևն ասել է. «ՎՏԲ-ն տարիներ շարունակ ցույց է տալիս Հայաստանում բրենդի իմացության լավագույն ցուցանիշ: Բրենդի ճանաչելիության հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ հաճախորդների մեծ մասը բանկ ընտրելիս կողմնորոշվում է ոչ միայն ծառայությունների ոլորտը հաշվի առնելով, այլև ֆինանսական կառույցի կայունությունն ու հուսալիությունը և ընտրում է միջազգային ֆինանսական խումբ: Մենք հետագայում նույնպես ձգտելու ենք պահպանել առաջատարի դիրքերը և արդարացնել հաճախորդների ակնկալիքներն և վստահությունը»:

Назван самый узнаваемый бренд на банковском рынке Армении
По результатам исследования «Знание бренда ВТБ на локальном рынке», проведенного в первом полугодии 2015г. институтом исследования общественного мнения и маркетинга “IPM Research”, ВТБ остается самым узнаваемым брендом на банковском рынке Армении.
Согласно релизу, в июле-августе 2015 года в Ереване и четырех крупных городах Армении (Ванадзор, Гюмри, Армавир и Дилижан) был проведен опрос среди 1,200 граждан разных возрастных групп. Выбор опрошенных производился на основе случайной выборки.
«В ходе проводимого исследования был выявлен уровень спонтанного знания бренда ВТБ – Top of Mind (первое спонтанное упоминание). Помимо этого, был замерен уровень суммарного спонтанного знания Банка, знания с подсказкой и MA Индекс, характеризующий позицию бренда, которую он занимает в сознании потребителя наряду с другими брендами/банками.
Результаты проведенного исследования показали, что Банк ВТБ (Армения) продолжает сохранять лидирующую позицию среди банков, действующих на территории Армении и занимает 1-ое место с 19.3% узнаваемости Бренда. Это самый высокий уровень показателя Top of Mind за последние годы.
За последние 6 месяцев выявлено увеличение также таких основных показателей, как спонтанное знание, знание с подсказкой, суммарное спонтанное знание, причем и в Ереване, и в региональных городах. Банк лидирует также на рынке по количеству клиентов в массовом сегменте банковских услуг - более трети опрошенных на данный момент пользуется услугами Банка ВТБ (Армения). Первое место по показателю надежности также уверенно занимает бренд ВТБ», – говорится в сообщении.
«ВТБ на протяжении нескольких лет показывает лучший результат по узнаваемости бренда в Армении. Итоги исследования по знанию бренда показали, что большинство клиентов при выборе банка ориентируется не только на спектр услуг, но и на стабильность и надежность финансовой структуры и выбирает международную финансовую группу. Мы и в дальнейшем будем стремиться сохранять позицию лидера и оправдывать ожидания и доверие клиентов», – заявил генеральный директор - председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Ю.Гусев.