Երբեք որևէ պաշտոնատար անձ չի հայտարարել, որ Հայաստանը պատրաստ է որևէ տարածք վրադարձնել Ադրբեջանին: Սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է», -այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Մանվել Բադեյանը:
Նրա խոսքով, այլ խնդիր է միջազգային փաստաթղթերում նշված, որոնց համաձայն Ղարաբաղին հարակից տարածքները գրաված տարածքներ են: Պատգամավորը հորդորում է չշփոթել բանաձևերում կամ միջազգային փաստաթղթերում նշվածը մեր դիրքորոշման հետ:
«Երբ մենք ասում ենք բուֆերային գոտի, ընդամենը կրնում ենք իրենց ասածները: Երբեք մենք պատրաստակամություն չենք հայտնել այս կամ այն տարածքը վերադարձնել: Ուրիշ բան` բանակցություններն արդեն 20 տարուց ավել գնում են, և մենք բոլորս հասկանում ենք, որ փոխադարձ զիջումներ պետք է լինեն: Բուն Արցախի հողից 1 միլիմետր զիջում չի կարող լինել»,-հավելեց Բադեյանը:
Ասուլիսին ներկա «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը պատգամավորից հետաքրքրվեց, թե որն է Արցախի տարածքը, ինչին Բադեյանն արձագանքեց այսպես. «Այն տարածքը, որը միջազգային հանրությունը համարում է լեգիտիմ տարածք` անկախ նրանից, թե 18 թվականին, 18-դ դարում ինչ է եղել, այն տարածքը, որով Լեռնային Ղարաբաղն անվանվում էր ինքնավար մարզ»:

Депутат: Ни один чиновник в Армении никогда не заявлял о намерении передать какие бы то ни было территории Азербайджану
18:19 09/09/2015
Ни одно должностное лицо в Армении никогда не заявляло о намерении передать какие бы то ни было территории Азербайджану: это принципиальная позиция армянской стороны. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил депутат Национального Собрания РА от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Манвел Бадеян.
«Мы никогда не изъявляли готовности передать те или иные территории», – сказал парламентарий.
Он отметил, что, вопреки длительности переговоров по карабахскому урегулированию (на протяжении 20 лет) и заявлениям о необходимости компромиссов с обеих сторон, «ни один миллиметр исконной земли Арцаха» не может стать предметом уступок.