ԼՂՀ ՊՆ. Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները
Հակառակորդը սեպտեմբերի 28-ին և լույս 29-ի գիշերը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 110 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /76 արկ/, 82 /31 արկ/, և 120մմ /5 արկ/ ականանետերից ու ՀԱՆ-17 /15 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1600 կրակոց: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից: Վերոնշված զինատեսակներից բացի հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք /11արկ/:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը վստահորեն իրականացնում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում պատժիչ գործողությունների:
ԼՂՀ պաշտապանության նախարարությունից նաև հայտնում են. «Երեկ` սեպտեմբերի 28-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած հերթական առճակատման արդյունքում ադրբեջանական կողմը տվել է 3, իսկ հայկական կողմը` 7 կորուստ, ինչպես արդեն հաղորդել ենք, ոչ միայն չէր համապատասխանում իրականությանը, այլև իր սովորության համաձայն, պաշտոնական Բաքուն փորձել է սեփական կորուստների իրական թիվը վերագրել ղարաբաղյան կողմին:
Ինչպես հայտնի է դարձել պաշտպանության բանակի համապատասխան ծառայությունների կողմից ձեռքբերված տվյալներից, բացի արդեն նախօրեին հայտարարված զոհերից, ադրբեջանական բանակը սեպտեմբերի 28-ին ունեցել է ևս 6 կորուստ` Շահիյար Ալի օղլու Ույադով /զորակոչվել է 13.01.2015/, Էյուբ Աբդուլլա օղլու Ռամազանով /զորակոչվել է 28.04.2015/, Նիջաթ Մեհման օղլու Յարաև /զորակոչվել է 08.12.2014/, Ահմեդ Ջիվանշիր օղլու Էյուբով /զորակոչվել է 08.12.2014 /, Էլվին Մուշրու օղլու Յուսուֆով /զորակոչվել է 15.12.2014/ և Սամիր Սաբիր օղլու Ահմեդով /զորակոչվել է 18.07.2014/:
Կատարվածը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները` սեփական հանրությանը մոլորության մեջ պահելու և ընտրած հանցավոր մարտավարության անհաջողությունները քողարկելու նպատակով»:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության առջև կդրվի նոր պայմաններով զինադադարի կնքման պարտադրանք. Դ.Տոնոյան

Азербайджан продолжает скрывать потери. Минобороны НКР сообщило имена погибших азербайджанских военных
На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил 28 сентября и в ночь на 29 сентября ВС Азербайджана продолжили интенсивно нарушать режим перемирия. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
За указанный период зарегистрировано порядка 110 случаев нарушения Азербайджаном режима перемирия. Передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия разного калибра, а также 60-и (76 снарядов), 82-х (31 снаряд) и 120-миллиметровых (5 снарядов) минометов и гранатометов типа АГС-17 (15 снарядов) произвели в направлении армянских позиций свыше 1600 выстрелов. За тот же период, помимо вышеотмеченного оружия, противник применил ракетно-артиллерийскую установку типа TR-107 турецкого производства (11 снарядов).
Отмечается также, что передовые подразделения Армии обороны НКР с уверенностью выполняют поставленную боевую задачу и при необходимости прибегают к карательным мероприятиям.
Пресс-служба Минобороны НКР сообщает также: «Распространенная накануне, 28 сентября, министерством обороны Азербайджана информация о том, что в результате очередного столкновения на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил якобы с армянской стороны погибли 7, а с азербайджанской – 3 военнослужащих, как уже сообщалось нами, не только не соответствует действительности, но и является привычной попыткой официального Баку приписать реальное число собственных потерь карабахской стороне».
Минобороны НКР, ссылаясь на данные соответствующих служб, сообщает, что, помимо уже заявленных накануне потерь, азербайджанская армия 28 сентября потерял убитыми еще 6 человек: Шахияр Али оглу Уядов (призван 13.01.2015), Эйуб Абдулла оглу Рамазанов (призван 28.04.2015), Ниджат Мехман оглу Яраев (призван 08.12.2014), Ахмед Дживаншир оглу Эйубов (призван 08.12.2014), Элвин Мушру оглу Юсуфов (призван 15.12.2014) и Самир Сабир оглу Ахмедов (призван 18.07.2014).
«Случившееся демонстрирует, что оборонное ведомство Азербайджана продолжает скрывать реальные потери с целью держать в заблуждении азербайджанскую общественность и скрывать провалы выбранной им преступной стратегии».