ԼՂՀ ՊՆ. Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները
Հակառակորդը սեպտեմբերի 28-ին և լույս 29-ի գիշերը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 110 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /76 արկ/, 82 /31 արկ/, և 120մմ /5 արկ/ ականանետերից ու ՀԱՆ-17 /15 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1600 կրակոց: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից: Վերոնշված զինատեսակներից բացի հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք /11արկ/:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը վստահորեն իրականացնում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում պատժիչ գործողությունների:
ԼՂՀ պաշտապանության նախարարությունից նաև հայտնում են. «Երեկ` սեպտեմբերի 28-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած հերթական առճակատման արդյունքում ադրբեջանական կողմը տվել է 3, իսկ հայկական կողմը` 7 կորուստ, ինչպես արդեն հաղորդել ենք, ոչ միայն չէր համապատասխանում իրականությանը, այլև իր սովորության համաձայն, պաշտոնական Բաքուն փորձել է սեփական կորուստների իրական թիվը վերագրել ղարաբաղյան կողմին:
Ինչպես հայտնի է դարձել պաշտպանության բանակի համապատասխան ծառայությունների կողմից ձեռքբերված տվյալներից, բացի արդեն նախօրեին հայտարարված զոհերից, ադրբեջանական բանակը սեպտեմբերի 28-ին ունեցել է ևս 6 կորուստ` Շահիյար Ալի օղլու Ույադով /զորակոչվել է 13.01.2015/, Էյուբ Աբդուլլա օղլու Ռամազանով /զորակոչվել է 28.04.2015/, Նիջաթ Մեհման օղլու Յարաև /զորակոչվել է 08.12.2014/, Ահմեդ Ջիվանշիր օղլու Էյուբով /զորակոչվել է 08.12.2014 /, Էլվին Մուշրու օղլու Յուսուֆով /զորակոչվել է 15.12.2014/ և Սամիր Սաբիր օղլու Ահմեդով /զորակոչվել է 18.07.2014/:
Կատարվածը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները` սեփական հանրությանը մոլորության մեջ պահելու և ընտրած հանցավոր մարտավարության անհաջողությունները քողարկելու նպատակով»:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության առջև կդրվի նոր պայմաններով զինադադարի կնքման պարտադրանք. Դ.Տոնոյան

Azerbaijan continues to hide casualties: MOD of NKR releases names of dead Azerbaijani soldiers
The Azerbaijani side continued to violate intensively the ceasefire on the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan on September 28 and the night of September 29, the press service of Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic said.
During the indicated period Azerbaijan violated the ceasefire about 110 times.
Azerbaijani frontline units fired at Armenian positions over 1,600 shots by using small arms of various calibers, 60 mm (76 shells), 82mm (31 shells) and 120mm (5 shells) mortars and AGS-17 grenade launchers (15 shells). In addition to the abovementioned weapons, Azerbaijani side used Turkish-manufactured TR-107 grenade launcher (11 shells) in the same period.
The frontline units of NNKR Defense Army confidently perform their combat tasks and resort to punitive measures if necessary, the statement notes.
The press service of NKR’s Defense Ministry also said: “Information spread yesterday, on September 28, by Azerbaijani Defense Ministry that 7 Armenian servicemen and 3 Azerbaijani ones were allegedly killed in a clash on the Karabakh-Azerbaijan line of contact is not true, as we already said, but it is a usual attempt by official Baku to impute the real number of own losses to the Karabakh side”.
Defense Ministry of NKR reports, citing the respective services, that in addition to the casualties reported yesterday, another 6 soldiers of the Azerbaijani army were killed on September 28: Shakhiar Uyadov, Eyub Ramazanov, Nijat Yarayev, Ahmed Eyubov, Elvin Yusufov, and Samir Ahmedov.
“This shows that defense ministry of Azerbaijan continues to hide its real losses so as to mislead the Azerbaijani public and conceal the setbacks of its criminal strategy”.