«Ձկնաբուծության ոլորտում սկսվել է սխալ ռազմավարության գործընթաց: Ամեն մեկն իրեն իրավունք է վերապահում չճշտված, սխալ տեղեկություններ հրապարակել ձկնաբուծության ոլորտի մասին, իբր թե 8 հազարից ավելի հեկտար հող չի ոռոգվում, քանի որ ջուրն օգտագործվում է ձկնարտադրողի կողմից, կամ էլ 30 համայնք ջրազրկվել է՝ ձկնարտադրողների օգտագործած ջրի հետևանքով: Սրանք իրականության հետ կապ չունեցող հայտարարություններ»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Ձկնարտադրողների և ձկնաարտահանողների միության» նախագահ Արթուր Աթոյանը:
Ըստ նրա՝ ձկնարտադրողների զարգացմանը խանգարում են:
«Մենք չունենք ոլորտը համակարգող կառույց, իսկ ովքեր էլ միտված են ոլորտով զբաղվելու, բոլորովին էլ տեղյակ չեն ոլորտից: Մենաշնորհացման գործընթացն ավելի է խորացել»,-ասաց Աթոյանը:
Միության նախագահի խոսքով, մոտ 70 տոկոսով նվազել է ձկան արտահանումը երկրից:
Հանդիպմանը ներկա ձկնաբույծ Հայկազ Զեյնալյան. «Ձկնաբույծների գլխին Դամոկլյան սուր է կախված, հատկապես, մանր ձկնաբույծների: Հայաստանում ձկան որակյալ կեր չի արտադրվում, այն ներկրվում է դրսից, ինչի հետևանքով էլ ձկան ինքնարժեքը շատ բարձր է լինում»:
Ձկնաբույծը հայտնեց, որ վերջին տարիներին ձկան արտահանումից ստացված գումարները բավականին պակասել են. «Ձկնաբույծների 80-90 տոկոսը վարկեր են վերցրել, տոկոսների տակ են մնացել»:

"A wrong strategic process has begun in fish farming. Anyone thinks they have a right to publish inaccurate information about the sector, like more than 8k hectares of land isn’t being irrigated, because fish farmers don’t use enough water or 30 communities are deprived from water because of too much water use. These statements have nothing to do with what’s really going on,” said president of “Fish Producers and Exporters” NGO Arthur Atoyan during a press conference.
According to him, the development of fish farming is hindered.
“We don’t have an institution to coordinate the sector and those inclined to engage in it have absolutely no idea of the industry. The process of monopolization has deepened,” said Atoyan.
Arthur Atoyan also said that fish export declined in about 70%.
Haykaz Zeynalyan, who was also present at the press conference, said that the reason fish is expensive is that the quality of fish food produced in Armenia is low, so the fish farmers import it from abroad.