Մարտի 8-ին՝ ժամը 23:20-ի սահմաններում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և ետ շպրտել վերջիններիս իրենց ելման դիրքերը: Տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ համապատասխան ծառայությունների տվյալներով, հակառակորդն ունի կորուստներ: Մանրամասները ճշտվում են:
Մարտի 7-ին և 8-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 12000 կրակոց: ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են համարժեք գործողությունների:
«Բացի վերոնշյալ ապակառուցողական քայլերից, ադրբեջանական զանգվածային լրատվամիջոցները մարտի 8-ին տեղեկատվություն էին տարածել, թե իբր Չայլու գյուղի ուղղությամբ հայկական ուժերը կրակ են բացել հովիվների ուղղությամբ: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հայտարարում է, որ նշվածը ապատեղեկատվություն է և, ի տարբերություն ադրբեջանական կողմի, հայկական ուժերը երբեք քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ կրակ չեն վարում»,- նշված է ԼՂՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Армия обороны НКР отразила диверсию ВС Азербайджана, противник понес потери
Накануне, 8 марта, около 23:20, на юго-восточном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно пресекли попытки продвижения разведывательно-диверсионной группы противника, заставив азербайджанских диверсантов отступить на исходные позиции.
В ходе завязавшейся перестрелки Армия обороны НКР потерь не понесла.
По данным соответствующих служб АО НКР, противник понес потери. Подробности уточняются.
На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил 7 и 8 марта ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 12000 выстрелов. Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления наступательной активности противника прибегли к адекватным действиям.
«Помимо вышеотмеченных деструктивных шагов, азербайджанские СМИ 8 марта распространили информацию о том, будто в направлении села Чайлы армянские ВС открыли огонь по пастухам. Пресс-служба АО НКР заявляет, что указанное является дезинформацией и, в отличие от азербайджанской стороны, армянские ВС никогда не ведут обстрелов в направлении гражданских лиц», – говорится в сообщении.