Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը նախօրեին միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` այսպիսով դառնալով Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 105-րդ խորհուրդը:
Ընդունված բանաձևում Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանն իր զորակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնում պատմական իրականության ճանաչման և անքակտելի իրավունքների պաշտպանության համար հայ ժողովրդի պայքարին: Այս մասին հայտնում են ԱԳն մամուլի ծառայությունից:
Բանաձևում կոչ է արվում Սիցիլիայի նահանգային և Իտալիայի ազգային կառավարություններին համատեղ աջակցելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջոցառումներին և տարածելու պատմական փաստերի իմացությունը՝ հանուն խաղաղության, ժողովրդավարության և ազգերի ինքնորոշման իրավունքների պաշտպանության:
Բանաձևի նախագիծը ներկայացրել էին պատգամավորներ Կորդարո Սալվատորեն (Cordaro Salvatore), Դ’Ազերո Անտոնինոն (D'Asero Antonino), Պապալե Ալֆիոն (Papale Alfio) և Գրասսո Բեռնադետտե Ֆելիչեն (Grasso Bernadette Felice):
Բանաձևի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք էր բերվել դեռևս 2015թ. նոյեմբերի վերջին Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանի Պալերմո այցի ժամանակ Սիցիլիայի նահանգային խորհրդի նախագահ Ջիովաննի Արդիցոնեի (Giovanni Ardizzone) հետ հանդիպմանը:
Տեղեկանք. Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը աշխարհի հնագույն խորհրդարաններից է (հիմնվել է 1097թ.) և Իտալիայի ինքնավար շրջանների այլ խորհրդարանների համեմատ ամենալայն լիազորություններն ունի:
Իտալիայի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2000թ., իսկ Սիցիլիայի նահանգային խորհուրդը Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 105-րդ խորհուրդն է:

The Sicilian Regional Assembly unanimously recognized the Armenian Genocide on April 20, becoming the 105th Council to recognize it on the self-government level in Italy, reports the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
According to the resolution, the Regional Assembly of Sicily expresses solidarity and support to the Armenian people in their struggle for the recognition of this historical truth.
Տhe resolution also calls the local and Italian national governments to jointly promote the events aimed at raising awareness about the massacres for the sake of peace, democracy and peoples’ right to self-determination.
The draft resolution was presented by parliamentarians, Cordaro Salvatore, D'Asero Antonino, Papale Alfio, and Grasso Bernadette Felice.
In November, 2015 an agreement was reached upon the resolution during the meeting of Armenian Ambassador to Italy, Sargis Ghazaryan and President of Sicilian Regional Assembly, Giovanni Ardizzone.
It should be noted, that the Sicilian Regional Assembly was established by Royal Decree, on May 15, 1946. The Regional Assembly has the widest legislative power in Italy.