Քննարկվել են հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մարդկանց իրավունքներին վերաբերող հարցեր
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր «Հայկական հոգեբուժական ասոցիացիայի» անդամների հետ քննարկվել է Հայաստանում հոգեկան առողջության պահպանման հետ կապված արդի հարցեր, տեղեկացնում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Կարևորվել են հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մարդկանց իրավունքները, ինչպես նաև հոգեբանական և հոգեբուժական ծառայությունների իրականացման ներկա հարցերն ու զարգացման հեռանկարները:
Հայկական հոգեբուժական ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Սողոյանը և ասոցիացիայի անդամները նշել են հոգեբուժության և հոգեկան առողջության ոլորտում առկա խնդիրները:
Պաշտպան Արման Թաթոյանն ընդգծել է համատեղ գործունեության կարևորությունը, հավաստիացրել, որ ստեղծված կառուցողական հարաբերությունները մեծապես կնպաստեն ոլորտի օրենսդրական կարգավորմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: Նմանատիպ քննարկումներն այսուհետ կրելու են պարբերական բնույթ: Առաջիկայում նախատեսվում են համատեղ ծրագրեր՝ ուղղված հանրության իրազեկվածության բարձրացմանը, աշխատակազմի համապատասխան ներկայացուցիչների մասնագիտական կարողությունների կատարելագործմանը:

Омбудсмен Армении заявил о важности решения вопросов в сфере охраны психического здоровья населения
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян обсудил сегодня с членами Армянской психиатрической ассоциации вопросы, связанные с охраной психического здоровья в РА. Об этом сообщает пресс-служба Офиса Защитника прав человека.
В ходе данного обсуждения была подчеркнута важность защиты прав людей, имеющих проблемы с психическим здоровьем, а также решения вопросов, связанных с предоставлением психологических и психиатрических услуг и определением перспектив развития в данной сфере.
Председатель Армянской психиатрической ассоциации Армен Согоян и другие ее члены в свою очередь представили существующие проблемы в сфере психиатрии и психического здоровья.
Омбудсмен Армении подчеркнул важность осуществления совместной деятельности и заверил, что сформированные конструктивные отношения будут в значительной степени способствовать реализации совместных программ, направленных на законодательное регулирование в данной сфере.
Также А. Татоян отметил, что подобные обсуждения отныне будут нести периодический характер.
По словам Защитника прав человека РА, в ближайшее время планируется реализация совместных программ, которые направлены на повышение уровня информированности общественности, а также повышение квалификации соответствующих представителей Аппарата Офиса омбудсмена.