Քննարկվել են հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մարդկանց իրավունքներին վերաբերող հարցեր
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր «Հայկական հոգեբուժական ասոցիացիայի» անդամների հետ քննարկվել է Հայաստանում հոգեկան առողջության պահպանման հետ կապված արդի հարցեր, տեղեկացնում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Կարևորվել են հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մարդկանց իրավունքները, ինչպես նաև հոգեբանական և հոգեբուժական ծառայությունների իրականացման ներկա հարցերն ու զարգացման հեռանկարները:
Հայկական հոգեբուժական ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Սողոյանը և ասոցիացիայի անդամները նշել են հոգեբուժության և հոգեկան առողջության ոլորտում առկա խնդիրները:
Պաշտպան Արման Թաթոյանն ընդգծել է համատեղ գործունեության կարևորությունը, հավաստիացրել, որ ստեղծված կառուցողական հարաբերությունները մեծապես կնպաստեն ոլորտի օրենսդրական կարգավորմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: Նմանատիպ քննարկումներն այսուհետ կրելու են պարբերական բնույթ: Առաջիկայում նախատեսվում են համատեղ ծրագրեր՝ ուղղված հանրության իրազեկվածության բարձրացմանը, աշխատակազմի համապատասխան ներկայացուցիչների մասնագիտական կարողությունների կատարելագործմանը:

Ombudsman Arman Tatoyan discussed issues related to mental health with members of Armenian Psychiatric Association, the Ombudsman’s administration reports.
The discussion highlighted the rights of mentally ill, as well as issues concerning the implementation of psychological and psychiatric services.
President of the Armenian Psychiatric Association presented the problems in the field of psychology and mental health.
Ombudsman Arman Tatoyan stressed the importance of cooperation and ensured that established constructive relationship will largely contribute to the implementation of joint projects aimed at legislative regulations of the field.
Such discussions will be organized regularly. Joint projects directed at raising public awareness, improving the professional skills of the personnel are planned.