Նյու Յորքի իշխանությունները 1 մլն դոլար գումար են հատկացրել Օռլանդո քաղաքի Pulse գիշերային ակումբում տեղի ունեցած հարձակման հետևանքով մահացածների հիշատակին հուշարձան կառուցելու համար: Այդ մասին տեղեկացրել է Նյու Յորքի նահանգապետ Էնդրյու Կուոմոն: Այդ մասին տեղեկացնում է New York Daily News-ը:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 12-ին Օմար Մաթինը, որի հայրն ու մայրը գաղթել էին Աֆղանստանից, զինված հարձակում էր արել գիշերային ակումբում և կրակոցների հետևանքով մահացել էր 49 մարդ: Ոստիկանության դիմագրավման հետևանքով մահացել էր նաև ինքը՝ Մաթինը: Այդ միջադեպը ԱՄՆ-ում նման հանցագորչծությունների շարքում դարձավ խոշորագույնը զոհերի քանակով:
Ըստ աղբյուրի, հուշարձանը կանգնեցնելու ծրագիրը և դրա վայրը կորոշի սեռական փոքրամասնություններից, հասարական գործիչներից ու ակտիվստներից կազմված 10 հոգանոց հանձնաժողովը:

Власти штата Нью-Йорк выделят 1 миллион долларов на установку памятника жертвам стрельбы в ночном клубе Pulse в Орландо (штат Флорида). Как передает РИА Новости, об этом сообщил в воскресенье губернатор штата Нью-Йорк Эндрю Куомо.
В ночь на 12 июня при стрельбе в гей-клубе в Орландо 49 человек погибли и 53 были ранены. Нападавший, житель Флориды афганского происхождения Омар Матин, был ликвидирован полицией. Инцидент стал крупнейшим по числу жертв в подобных преступлениях в истории США.
По данным газеты New York Daily News, проект и место установки памятника в Нью-Йорке определит комиссия из 10 представителей ЛГБТ-сообщества, общественных деятелей и активистов, включая бывшего спикера городского совета Кристин Квин (Christine Quinn).