Նյու Յորքի իշխանությունները 1 մլն դոլար գումար են հատկացրել Օռլանդո քաղաքի Pulse գիշերային ակումբում տեղի ունեցած հարձակման հետևանքով մահացածների հիշատակին հուշարձան կառուցելու համար: Այդ մասին տեղեկացրել է Նյու Յորքի նահանգապետ Էնդրյու Կուոմոն: Այդ մասին տեղեկացնում է New York Daily News-ը:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 12-ին Օմար Մաթինը, որի հայրն ու մայրը գաղթել էին Աֆղանստանից, զինված հարձակում էր արել գիշերային ակումբում և կրակոցների հետևանքով մահացել էր 49 մարդ: Ոստիկանության դիմագրավման հետևանքով մահացել էր նաև ինքը՝ Մաթինը: Այդ միջադեպը ԱՄՆ-ում նման հանցագորչծությունների շարքում դարձավ խոշորագույնը զոհերի քանակով:
Ըստ աղբյուրի, հուշարձանը կանգնեցնելու ծրագիրը և դրա վայրը կորոշի սեռական փոքրամասնություններից, հասարական գործիչներից ու ակտիվստներից կազմված 10 հոգանոց հանձնաժողովը:

New York City will pitch in $1 million towards the monument honoring the 49 killed at the Orlando gay club, Gov. Cuomo announced Sunday, New York Daily News reports.
According to the source, the design and location of the monument will be determined by a 10-person commission of LGBT politicians, community leaders and activists, including former City Council Speaker Christine Quinn.
To remind, on June 12, Omar Mateen stormed Pulse nightclub with an AR-15-style rifle and a handgun. The 29-year-old shot and killed 49 club patrons and wounded another 53 before police fatally shot him, ending the terrifying rampage