Միջազգային մամուլի առաջին արձագանքները Երևանում ավարտված ճգնաժամի վերաբերյալ
Միջազգային առաջատար լրատվական գործակալությունները և ԶԼՄ-ները անդրադարձել են Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող ՀՀ Ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբավորման անդամների՝ իշխանություններին հանձնվելուն:
Reuters գործակալությունը մեջբերում է ՀՀ ԱԱԾ հաղորդագրությունն այն մասին, որ ՊՊԾ գնդի տարածքի ազատագրմանն ուղղված «հակաահաբեկչական օպերացիան ավարտվել է, ձերբակալվել է 20 ահաբեկիչ»:
EuroNews-ը հրապարակել է զինված խմբավորման հանձնվելու կադրերը, որը ուղիղ հեռարձակմամբ նկարահանելու հնարավորություն էին ստացել 1in.am կայքը և Ազատություն ռադիոկայանը, որը անվտանգության նկատառումներից ելնելով հրաժարվել էր այդ հնարավորությունից:
Ի հավելումն ԶԼՄ հրապարակումներին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը ևս հանդես է եկել կարճ հաղորդագորությամբ, որ «Լիցքաթափված ենք Էրեբունու ոստիկանական գնդի շուրջ դիմակայության խաղաղ հանգուցալուծման մասին լուրերով»:
Associated Press-ը համապարփակ ներկայացնում է հուլիսի 17-ի առավոտյան ՊՊԾ գնդի գրավումով սկսված ճգնաժամի մանրամասները՝ ներառյալ «Սասնա ծռեր» խմբավորման ներկայացրած պահանջները, նրանց ներկայացնելով իբրև «ռադիկալ ընդդիմադիր խումբ»,ո րի զինված գործողությունները հանգեցրին նաև բազմամարդ փողոցային երթերի և ցույցերի:
Associated Press-ի հրապարակումը վերատպվել է նաև այլ առաջատար ԶԼՄ-ներում՝ New York Times, Time և այլն:
Արաբական Al Jazeera հեռուստաընկերությունը նաև տեսանյութ է հրապարակել Երևանից, որտեղ լրագրող Ռոբին Ֆորեսթեր-Ուոլքերը խոսում է նաև երևանյան ցույցերի մասնակիցների հետ, ովքեր արտահայտում են ՊՊԾ գնդի գրավման գործողության և երկրի ներքին քաղաքական վիճակի վերաբերյալ իրենց գնահատականները:
Ֆրանսիական Agence France-Presse-ի անդրադարձը նաև լայնորեն տարածվել է այլ երկրների ԶԼՄ-ներում:
Բրիտանական BBC-ն հիշեցնում է, որ նախօրեին ՊՊԾ գնդից դուրս գտնվող տարածքում դիպուկահարի կրակոցից սպանցել էր երկրորդ ոստիկանը՝ Յուրա Տեփոնոսյանը:
Նախօերին Associated Press-ը նաև հիշեցրել էր զինյալների կողմից Շտապօգնության ծառայության բժիշկների պատանդառման մասին, որի քննադատությամբ էին հանդես եկել շատերը:

Leading international news agencies and media addressed the two-week standoff in Yerevan, Armenia and the surrender of members of Daredevils of Sassoun armed group, who had seized Erebuni police station.
Reuters quoted the Armenian National Security Service stating that; “The anti-terrorist operation is over. Twenty terrorists have been taken prisoner”.
EuroNews published the video, showing the gunmen surrendering to the police. 1in.am and Radio Liberty were allowed to broadcast their surrender live, yet Radio Liberty refused for safety reasons.
Armenian gunmen who seized hostages demanding release of Jirair Sefilian have surrendered https://t.co/wxwewnBpa8 https://t.co/qHyUfvWH2N
— euronews (@euronews) August 1, 2016
The U.S. Embassy in Armenia also addressed the termination of the standoff, noting about being relieved that it had been resolved peacefully.
Relieved by news reports that standoff in #Erebuni police building resolved peacefully
— US Embassy, Armenia (@usembarmenia) July 31, 2016
In a detailed article, Associated Press covered the situation since July 17. It provided details about the demands of the members of Daredevils of Sassoun, naming them a “radical opposition group”, who also set off protests that led to unrest in the capital city of Yerevan.
The Associated Press article was reflected in other leading media, like the New York Times, Time, etc.
Armenia standoff ends after 20 gunmen surrender https://t.co/anc5WMqI24
— TIME.com (@TIME) August 1, 2016
Al Jazeera reporter Robin Forestier-Walker spoke to the protesters in Yerevan concerning their assessments on the crisis and the domestic political situation.
The article of French Agence France-Presse was also reflected in other news agencies.
The BBC wrote about the police officer, who was shot dead from inside the police station during the standoff on Saturday.
About 20 gunmen who seized police station in Armenian capital Yerevan surrender after two-week stand-off, police say https://t.co/uwap6nbwZ2
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) July 31, 2016
Earlier, Associated Press also reminded that the gunmen had taken ambulance crew hostage.
Gunmen barricaded in Armenia police station for 10 days have now taken ambulance crew hostage. https://t.co/ykgENijER8