2017թ-ի առաջին կիսամյակում Հայաստանում արտադրվել է 3 794.1 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 5.2%-ով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից:
Ըստ ԱՎԾ-ի՝ հունվար-հունիս ամիսներին ՋԷԿ-երի արտադրության ծավալն աճել է 71%-ով և կազմել 1 438.3 մլն կՎտ ժամ, իսկ հողմային էլեկտրակայանների կողմից արտադրվել է 1.2 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելով 33.3%-ով: Ջերմային կայաններում արտադրության ծավալներն էլ կազմել են 64.2 մլն կՎտ ժամ՝ աճը կազմելով 25.1%:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, ապա արտադրության ծավալներն այստեղ նվազել են 1.8%-ով՝ կազմելով 1 215.3 մլն կՎտ ժամ։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) արտադրել է 1 215.3 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2016թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 25.4%-ով:

In the first semester 2017, a total of 3 794.1 million kilowatt-hours of electricity was produced in Armenia, increasing by 5.2% to compare with the same period of the previous year, as reported by Armenia’s National Statistical Service (NSS).
According to the NSS data, in January-June, the electricity generation at terminal power plants rose by 71%, amounting to 1 438.3 million kilowatt-hours.
Electricity production volumes at hydropower plants increased by 25.1%, totaling to 64.2 million kilowatt-hours.
In the mentioned period, Armenia’s Nuclear Power Plant produced 1 215.3 million kilowatt-hours of electricity, which is 25.4% decline to compare with the data of the previous year.