Հուրգադայում վիրավորում ստացած կինը կտեղափոխվի Երևան
ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մելքոնյանից հետաքրքրվել է հուլիսի 14-ին Հուրգադայում տեղի ունեցած դեպքի հետևանքով վիրավորում ստացած հայ զբոսաշրջիկի առողջական վիճակով։
Առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ դեսպանը տեղեկացրել է, որ տուժածն ապաքինվում է, և եգիպտացի մասնագետներն արդեն հնարավոր են համարում առաջիկա օրերին նրա տեղափոխումը Հայաստան։
Աղբյուրը տեղեկացնում է, որ հիվանդը բուժման ընթացքում գտնվել է Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության մշտական ուշադրության և հոգացության կենտրոնում։ Լևոն Ալթունյանը խնդրել է, որ տուժած հայ զբոսաշրջիկի վերադարձի չվերթի մասին նախարարությանը նախապես տեղեկացվի նրան օդանավակայանից բժշկական կազմակերպություն տեղափոխելու համար։
Նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներին Լևոն Ալթունյանը հանձնարարականներ է տվել տուժածի հայրենիք տեղափոխվելուց հետո կազմակերպել մասնագետների կոնսիլիում, գնահատել նրա առողջական վիճակը և զեկուցել հետագա բուժման ընթացքի մասին։
ԱՆ-ից հիշեցնում են, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից առաջին ազդանշանն ստանալուց հետո օգոստոսի 3-ին Եգիպտոս էր գործուղվել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի ընդհանուր և կրծքային վիրաբուժության կլինիկայի ղեկավար, պրոֆեսոր Արտակ Հովհաննիսյանը` տուժածի վիճակին տեղում ծանոթանալու և անհրաժեշտության դեպքում մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։ Հայ վիրաբույժը եգիպտացի մասնագետների հետ իրականացրել էր երեք կոնսիլիում։ Քննարկելով տուժածի վիճակը` նշանակվել էր լրացուցիչ հետազոտություններ, որոնց արդյունքներով կատարվել են կոնսերվատիվ բուժման լրացումներ։ Դեռ պրոֆեսորի Կահիրեում գտնվելու ժամանակ հիվանդի մոտ նկատվել է վիճակի դրական դինամիկա։ Օգոստոսի 9-ին, վիճակի բարելավումով, նրան ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքից տեղափոխել էին հիվանդասենյակ։

Посол в Египте: Пострадавшая при нападении на туристов в Хургаде гражданка Армении скоро будет доставлена на родину
19:43 01/09/2017
Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян поинтересовался у армянского посла в Египте Армена Мелконяна состоянием здоровья гражданки РА, получившей ножевые ранения в ходе нападения на туристов 14 июля в Хургаде.
Как сообщает пресс-служба министерства, посол доложил, что пострадавшая уже идет на поправку и египетские специалисты считают, что уже в ближайшие дни возможно будет доставить пациентку на родину.
Согласно информации, в ходе прохождения лечения пациентка постоянно находилась в центре внимания посольства Армении. Министр Л. Алтунян попросил, чтобы о прибытии гражданки Армении было сообщено заранее для последующей доставки пациентки в медицинское учреждение.
Левон Алтунян поручил руководителям соответствующих подразделений после доставки пострадавшей на родину созвать консилиум для оценки состояния здоровья туристки и доложить о ее дальнейшем лечении.
Напомним, 3 августа министру здравоохранения РА Левону Алтуняну было доложено, что состояние здоровья гражданки Армении оценивалось как стабильно-тяжелое из-за полученных ранений и перенесенных хирургических вмешательств. Из 18 полученных ею ранений три были сквозными, вследствие чего у женщины была травмирована печень, диафрагма, сосуды брыжейки, в плевральных полостях было скопление крови.
Отметим, 14 июля вооруженный ножом мужчина напал на пляже в Хургаде на иностранных туристок. Две гражданки Германии погибли, две туристки из Армении, одна россиянка и жительница Чехии получили ранения. Позднее гражданка Чехии скончалась от ран в больнице Каира. Нападавший был задержан, расследование инцидента проводит прокуратура Египта. Ранее пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян сообщил корреспонденту Panorama.am, что одна из двух гражданок Армении, пострадавших при нападении на иностранных туристов в египетской Хургаде 14 июля, 1 августа прибудет в Армению. Состояние её здоровья удовлетворительное. С целью содействия выздоровлению армянской туристки в Каир был командирован профессор А. Ованисян, сообщил Тигран Балаян.