Մերձմոսկվայում ԻՊ գրոհայինների են ձերբակալել
Ռուսաստանի Դաշնային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման խորը թաքնված բջիջ։ «Ռիա նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
Բջիջը, որի մեջ մտնում են Հյուսիսային Կովկասի բնիկները, ղեկավարել են օտարերկրյա էմիսարները: Նրանք պաշտպանում են բոլոր մահմեդականների բռնի համախմբումը՝ «Համաշխարհային իսլամական խալիֆայություն» ստեղծելու համար։
Ծայրահեղականները ծրագրել էին սեպտեմբերի ահաբեկչությունների շարք իրականացնել տրանսպորտում և մարդկանց զանգվածային վայրերում։
Իրավապահաները ձերբակալել են ցանցի բոլոր անդամներին։ Նրանց մոտ բռնագրավել են ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր, երկու ПМ-9мм տեսակի ատրճանակ, РГД-5 նռնակ, կապի միջոցներ և պայթուցիկ նյութերի արտադրության բաղադրիչներ։
Զինյալները հայտարարել են, որ պլանավորել էին ամբոխի մեջ պայթեցնել ռումբերը, որոնք լցված են մեխերով:
Քրեական գործ հարուցելու հարցը լուծվում է, հետաքննության շահերից ելնելով՝ ձերբակալվածների մասին տվյալներ չեն բացահայտվում:

В России задержали боевиков группировки «Исламское государство», планировавших теракты на транспорте
13:53 02/10/2017
Федеральная служба безопасности России разоблачила глубоко законспирированную ячейку группировки «Исламское государство» (ИГ, запрещенная в РФ и ряде стран террористическая группировка). Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу ведомства.
Ячейкой, в которую входили уроженцы Северного Кавказа, руководили иностранные эмиссары. Они выступают за насильственное объединение всех мусульман для создания «всемирного исламского халифата».
Экстремисты планировали совершить в сентябре ряд терактов на транспорте и в местах массового скопления людей.
Силовики задержали всех членов ячейки. У них изъяли самодельные взрывные устройства большой мощности, два пистолета ПМ-9мм, гранаты РГД-5, средства связи и компоненты для изготовления взрывчатки.
Боевики рассказали, что планировали взорвать в толпе бомбы, начиненные гвоздями.
Решается вопрос о возбуждении уголовного дела, в интересах следствия данные о задержанных не разглашаются.